Rumlar yine Türklere çattı

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Kıbrıslı Rumlar şimdi de Türklerle “sebze savaşı”na girişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kıbrıs Rum Kesimi Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Fotis Fotiu, Pazartesi günü bir Kıbrıslı Türkün kullandığı patates yüklü kamyonun kaza geçirmesiyle Rum hükümetinin KKTC'nin tarım ürünlerinin yasadışı yollardan güneye taşındığı yolundaki iddialarının doğrulandığını söyledi. Fotiyu, bazı Rum kamyonlarının haftanın belirli günlerinde KKTC'deki Mağusa Limanı'ndan soğan gibi bazı tarım ürünleri yüklediklerine dair bilgi aldığını, kamyonlarla Güney Kıbrıs'a geçirilen ürünlerin KKTC'de üretilmediği, Türkiye'den ithal edildiklerine dair kanıtlar olduğunu savunuyordu.

Bakan Fotiu, Türkiye'den KKTC'ye gelen tarım ürünlerinin buradan Güney Kıbrıs'a yasadışı olarak taşındığını ifade ederek, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ı tanınmayan bir ülke olduğuna vurgu yaptı. Bakanı Fotis Fotiu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın konuyla ilgili üzerine düşen işi ve yeterli kontrolleri yapmadığı ve bundan dolayı Güney Kıbrıs'a KKTC'nin bir aracıyla Türk ürünlerinin yasadışı olarak taşındığını savundu.

Rum hükümetinin 'Yeşil Hat Tüzüğü'ne saygı duyduğunu ifade eden Bakan, KKTC'den gelen malların kabul edildiğini ifade etti. Bakan, "Ancak Türkiye'den gelen malların GÜNEY KIBRIS'a yasadışı taşınmasını kabul etmeyeceğiz." Diye konuştu. Kıbrıs Rum Kesimi Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Fotis Fotiu, "yasadışı eylemlere başvurun Kıbrıslı Türklerle işbirliği yapan ve Güney Kıbrıs'ı tanımayan bir ülkeyi ekonomik olarak destekleyen Kıbrıslı Rumlar için üzüntüsünü" ifade etti.

Rum kesiminin önde gelen gazetelerinden Fileleftheros, konu ile ilgili olarak, kamyonların barikatlara yanaştıklarında yükledikleri ürünlerin KKTC'de üretildiğine dair "sahte" belgeler gösterdiklerini ve bu şekilde ürünleri Güney Kıbrıs'a geçirip sattıklarını yazdı. Gazetenin haberinde, Güney Kıbrıs'a son haftalarda bu şekilde 200 tonluk ürün nakledildiği ifade edildi.

Rum Simerini gazetesi de, Athalassa caddesindeki tali yollarda, çöp kutularının yanında kağıt kasalar içerisinde atılı olarak bulunmuş Türk menşeli domatesler tespit edildiğini bildirdi. Gazetenin haberinde, domateslerin bulunmasının, Türk menşeli ürünlerin Güney'e yasadışı ithaliyle ilgili kontrollerin yetersizliğini gösterdiği kaydedildi. Gazete, domateslerin içinde bulunduğu kasaların üzerinde ithalatçı firmanın adının ve internet adresinin bulunduğunu da yazdı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası : "Rum Tarım Bakanı'nın İddiaları Asılsız"

İddialar karşında geçen haftalarda bir açıklama yayımlayan Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Rum basınında çıkan haberlerin asılsız olduğunu, amacın mevsimlik olarak bu dönemde Güney'e satışı artan sebze ticaretini engellemek olduğu belirtildi. "Bu iddialar tamamen iftiradır" diyen KTTO, " Ne tesadüftür ki, Kıbrıs Rum haber organları her yılın aynı döneminde (Ekim sonu-Kasım başı) sebze satışlarının artışı ile beraber benzer iddialar ortaya atmakta. En son 2005 yılı Ekim ayında ortaya atılan benzer iddialar ve Kıbrıs Rum Gümrük Müdürlüğü'nün AB Komisyonu'ndan söz konusu ürünlerin menşeinin yeniden araştırılması ile ilgili inceleme talep etmesi üzerine Komisyon yetkilileri, Güney Kıbrıs'a KTTO'dan Refakat Belgesi alarak domates satışı yapan üreticilerin tekrar denetlenmesine karar vermiş ve yapılan denetimler iddiaların haksızlığını kanıtlamıştır. AB Komisyonu'nun Yeşil Hat Tüzüğü ile ilgili 25/09/2006'da yayınladığı yıllık raporunda da bu konuya değinilmiş, Kıbrıs Rum yönetiminin iddialarının asılsız olduğu sonucuna varıldığı açıkça vurgulanmıştır." İfadelerini kullandı.

KTTO tarafından düzenlenen belge ile Yeşil Hat üzerinden Güney Kıbrıs'a geçirilen 'Kıbrıs menşeli' ürünler, Rum Gümrük Müdürlüğü tarafından da inceleniyor. Rum Gümrüğü'nün incelemeleri neticesinde bugüne kadar iddiaları destekleyecek bir bulguya rastlanılmamıştı. Tüzüğün uygulanmaya başlamasından bu yana (Ağustos 2004) geçen iki sene içerisinde KTTO'nun işleyişiyle ilgili herhangi bir sıkıntıda yaşanmamıştı. KTTO üzerine düşen görevi layığı ile yaptığı AB yetkililerince defalarca ifade edilmişti.

KTTO konu ile ilgili açıklamasında, Kıbrıs Rum basınında yer alan iddialarda patatesten de bahsedilmesi daha da şaşırtıcı bulundu. Çünkü patates sevkıyatlarında KTTO'dan alınacak Refakat Belgesi'nin yanı sıra AB tarafından görevlendirilen uzmanın ürünün yetiştirildiği tarlada ve yükleme sırasında bizzat bulunarak gerekli incelemeleri yapması neticesinde verilen Bitki Sağlığı Sertifikası da gerekiyor. Odanın bu belgenin herkese verilmediği vurgulanıyor. KTTO'ya göre bahsedilen sebzelerin KKTC'ye ithali için içinde bulunduğumuz dönem itibariyle yasaklanıyor. KTTO açıklamasının devamında, "Bu da çok net olarak ortaya koymaktadır ki, yurtdışından ithaline izin verilmeyen bu ürünlerin güney Kıbrıs'a satıldığını iddia etmek mantığa aykırıdır. Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında KTTO tarafından düzenlenen belgeler ile Güney Kıbrıs'a Türkiye veya başka bir ülke menşeli ürünlerin gönderildiği iddiası gerçekleri yansıtmıyor. " Yorumunda bulunuyor.

Yeşil Hat Tüzüğü Bu Konuda Nasıl İşliyor?

11 Ekim ve 12 Ekim 2006 tarihinde Kıbrıs Rum basınında Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a başta domates ve patates olmak üzere bazı ürünlerin satışı ile ilgili çeşitli iddialar ve çeşitli ithamlar içeren asılsız haberler yayınlanmıştı. Bu iddialara göre Türkiye menşeli ürünler KTTO tarafından verilen belgeler ile Güney Kıbrıs'a satılmakta. Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Ağustos 2004'ten bu yana söz konusu Tüzük'te de belirtildiği gibi, sadece Kuzey Kıbrıs'ta yetiştirilen, çıkarılan veya yeterli katma değer sağlanarak üretilen ürünlerin satışının yapılabilmesini teminen, Avrupa Komisyonu tarafından verilen yetkiye dayanarak Refakat Belgesi (Accompanying Document) düzenliyordu. Bu belge, başvuru konusu ürünlerin menşeini tesbit etmek amacıyla üretim yerlerinde yapılan denetimi mütakip veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious