Rumlara 10 milyon sterlin tazminat

Rumlara 10 milyon sterlin tazminat.10321
  • Giriş : 06.05.2009 / 20:35:00

KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'nun, yaklaşık 3 yılda Rumlara mallarının mülkiyeti karşılığında 9 milyon 906 bin 600 Sterlin tazminat ödediği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Kıbrıslı Rumlardan, 1974 öncesinde Kuzey Kıbrıs'ta kalan malları için başvuru kabul eden ve ilgili yasada belirlenen kıstaslara göre tazminat, iade veya takas yönünde bağlayıcı kararlar veren KKTC Taşınmaz Mal Komisyonunun, yaklaşık 3 yılda Rumlara mallarının mülkiyeti karşılığında 9 milyon 906 bin 600 Sterlin tazminat ödediği açıklandı.

Rumların sürekli başvurusu üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) talebiyle uzun tartışmaların ardından yasayla kurulan ve ''iç hukuk'' oluşturma amacıyla bağımsız mahkeme statüsünde çalışan Taşınmaz Mal Komisyonu, 2006 yılındaki kuruluşundan itibaren Rumlara verilen tazminat miktarını ilk kez açıkladı.

Komisyon Başkanı Sümer Erkmen'in Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) verdiği bilgiye göre, yaklaşık 3 yılda Rumlara ödenen tazminat miktarı toplam 9 milyon 906 bin 600 Sterlin.

Erkmen, her dosya için ayrı ayrı karara bağlanan tazminat miktarlarının, bankalarda ilgili Rumlar adına açılan hesaplara yatırılarak ödemelerinin yapıldığını bildirdi.

-ÇOĞUNLUK TAZMİNAT-

Kuzey Kıbrıs'ta 1974 öncesinden kalan malları için Komisyona başvuran Rumların sayısı 390'a ulaştı. Yabancıların da görev aldığı mahkeme statüsündeki Komisyon, bu başvurulardan 59'unu sonuçlandırırken, 52'si için tazminat, 2'sine tazminat ve takas, 4'ü için iade ve tazminat, 1'i için de çözümden sonra iade kararı aldı.

Takas formülüyle karara bağlanan 4 dosya, AİHM gündeminde başvurusu bulunan 2 Rum'a ait.

Bu kapsamda geçen yıl AİHM'de başvurusu bulunan Mike Timvios ile uzlaşmaya varan Komisyon, geçen aylarda da 2 ayrı dosya için yine AİHM gündeminde başvurusu bulunan Andromachi Alexandrou adlı Rum ile takas konusunda anlaşma yaptı.

-TAZMİNAT ALANIN MÜLKİYET HAKKI KALKIYOR-

KKTC Cumhuriyet Meclisinde onaylanan Mülkiyet Yasası uyarınca, mülkiyet veya kullanım hakkı gerçek veya tüzel kişiye ait olmayan; konumu ve niteliği uyarınca ulusal güvenliği, kamu düzenini ve kamu yararını tehlikeye düşürmeyecek taşınmaz mallar hemen iade kapsamında.

Tahsisten kullanımda olan veya inkişaf edilmiş malların iadesi yönünde karar alınması halinde, iade yasayla çözüm sonrasına erteleniyor. Eşdeğer karşılığı mallar ise iade kapsamı dışında.

Aynı yasaya göre, Tazminat alan Rum'un mülkiyet hakkı ortadan kalkıyor.
-KOMİSYON-

KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu, 19 Aralık 2005'te yasalaşarak uygulamaya giren Mülkiyet Yasası uyarınca oluşturulmuştu.

KKTC Anayasası'nın 159'uncu maddesine göre hazırlanan ''Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi'' adlı yasayla kurulan Komisyon, Cumhurbaşkanının önerisiyle Yüksek Adliye Kurulu tarafından 5 yıllık süre için 2006'da atanmıştı.

Kuruluşundan itibaren üyeleri zaman zaman değişen, AİHM'in talebi doğrultusunda bünyesinde 2 de yabancı bulunan Sümer Erkmen başkanlığındaki Komisyon, Güngör Günkan, Ayfer S. Erkmen, Hans Cristian Kruger, Daniel Tarschys ve Romans Mapolar'dan oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*