Rumlarda anket şoku

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Kıbrıslı Türklerin yüzde 65 gibi büyük bir oranla Kıbrıs’ta "iki devlet" istemesi, Rumları şoke etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KADEM tarafından KKTC’de gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklaması, 2004 yılında Annan Planı’na yüzde 65 gibi çok büyük destek veren Kıbrıs Türk halkının yüzde 65’nin Kıbrıs adasının kalıcı olarak iki devlete bölünmesinden yana olduğunu gösterdi. Anketin sonuçları, hem KKTC’de, hem de Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde tartışmaya yol açtı.

Rum Kesiminde İngilizce olarak yayınlanan Cyprus Mail gazetesi, bu konudaki haberinde anketin sonuçları için "şok edici" nitelemesini kullandı. Gazete, 2004 yılında düzenlenen referandumda büyük bir çoğunlukla "evet" oyu kullanan Kıbrıslı Türklerin artık sadece yüzde 20’sinin, Annan Planı’nda önerilen türden bir federe devlet formülüne destek verdiğine dikkat çekti.

KADEM Başkanı Muharrem Faiz de, Cyprus Mail’e yaptığı açıklamada "Referandumdan beri ki devlet çözümüne desteğin sürekli büyüdüğünü görüyoruz" dedi. Faiz, iki devlet formülüne olan desteğin referandumda yapıldığı 2004’da yüzde 30 düzeyinde seyrettiğini anımsattı.

KKTC SOLUNDA ARTAN MİLLİYETÇİLİK SÖYLEMİ

Muharrem Faiz, iki devlet çözümüne olan desteğin artmasını ise "sol partilerin giderek artan milliyetçilik söylemine de bağladı. Faiz, Kıbrıslı Türklerin, Rumların KKTC’teki mülkleri konusunda yasal işlemlerini başlatması korkusunun da rol oynadığını söyledi.

Cyprus Mail de, Kuzey’deki siyasi yorumcuların anketin sonuçlarının, KKTC siyasetinde "yeniden bir sağa kayış"ın işaret ettiğine inandıklarını da yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious