Rumlardan bir darbe daha

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

KKTC'de Kıbrıs Türk Tarafı tarafından gösterilen bir iyi niyet girişi daha Kıbrıslı Rumların uzlaşmaz tutumu yüzünden başarısızlıkla sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kıbrıs Türk Kesimi tarafından ileri sürülen tarihi Lokmacı Barikatı'nın faaliyete sokulma girişimi, Rumların kabul etmemesi yüzünden donduruldu.

Proje için Türk tarafından inşa edilen demir köprü sökülmeye başlandı. Tarihi Lokmacı Barikatı başkent Lefkoşa'nın en eski sınır kapısı olarak biliniyordu. İki başkenti birbirine bağlıyordu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın talimatı ile sökülmeye başlanan Lokmacı barikatındaki köprü için Kurban Bayramı ile Yılbaşı tatili nedeni ile yavaşlatılan çalışmalar yarın yeniden hız kazanacak. Köprünün kaldırılmasına yönelik fiili çalışmaların, bayram tatilinin ardından yarın hızlandırılacağı belirtildi.

KKTC Enformasyon Dairesi Müdürü Hüseyin Özel'in yaptığı açıklamaya göre, yarından itibaren köprünün yıkılması ile ilgili çalışmalar, sınırdan bakıldığında gözle görülebilir şekilde olacak. Müdür Özel, Kıbrıs Rum Yönetimi'nden kapının açılıp açılmaması konusunda bir çalışma yapılıp yapılmayacağına ilişkin henüz bir cevap gelmediğini, konuyu yalnızca Rum basınından izlediklerini kaydetti.

BM BARİKATIN AÇILMASINI DESTEKLİYORDU

Kıbrıslı Türk çarşı esnafı, barikatın kaldırılmasıyla daha fazla turistin geleceğini ve Rum vatandaşlarının kuzeyden alışveriş yapacağını, bunun da ekonomiye katkıda bulunacağını savunuyor. Lefkoşa'nın merkezindeki bu geçiş kapısının açılması yönündeki çalışmalara destek veren Birleşmiş Milletler, iki taraf arasında uzlaşma sağlanması için çaba harcıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious