Rumlardan İsrail'e kınama

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yüzlerce kişi İsrail aleyhine gösteri düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AKEL'in Gençlik Örgütü EDON'un "İsrail Saldırısına Karşı Direniş Sesi" adı altında organize ettiği yürüyüş, Elefteriya Meydanı (özgürlük meydanı)'nda başladı. İsrail Büyükelçiliği'ne yürüyen EDON Gençlik Örgütü'ne mensup yüzlerce genç, burada İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarını kınayan sloganlar attı.
"Emperyalizm Tek Düşman", "Halkların Katili Amerikalılar" diye bağıran, "Filistin ve Lübnan Halklarının Dayanışması" yazılı tişörtler giyen gençler, masum sivillerin kurban edilmesini sert bir dille kınadı. AKEL'in Gençlik Örgütü EDON'a mensup yüzlerce genç Avrupa Birliği'ni de, Lübnan savaşıyla ilgili yansız tavrını terk etmeye davet etti.Kıbrıs'lı Türk gençlerinin ve sanatçılarının da testek verdiği eylem olaysız dağıldı.

-KIBRISLI TÜRK VE RUM YAZARLAR :"BARBAR SALDIRGANLIĞIN PLANLI UZANTISI, CİNAYET-

Kıbrıslı Türk ve Rum yazarlar ile sanatçılar, İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarını "barbarlık ve cinayet" olarak nitelendirdi. Sanatçılar, Ortadoğu'da yaşananların Kıbrıs için ders olması gerektiğine vurgu yaptı. Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği ile Kıbrıs (Rum) Yazarlar Birliği'nin ortak açıklamasında, İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırısı barbarlık ve cinayet olarak nitelendi.

Açıklamada şöyle denildi: "Hiç kimsenin Hizbullah'ın terörist eylemlerini onaylamayacağının bilincindeyiz. Ancak hiçbir politik hedefin ya da savunma (!) gerekçesinin insan yaşamından daha önemli olamayacağı gerçeği ortada dururken bu barbarlığın arkasında 'Büyük Ortadoğu Projesi' yaratıcısı emperyalist devletlerin olduğunu görmek, işlenmekte olan sivil cinayetin insanlığa karşı işlenen çıkar amaçlı bir suç olduğunu kanıtlamaktadır. Kıbrıslı yazarlar olarak tüm insanlığı kendisine karşı işlenmekte olan bu bilinçli suça karşı durmaya çağırıyoruz."

Bildiride, Kıbrıs'ın bu olaylardan ders çıkarması ve çözüm için inisiyatif üstlenilmesi gerektiği de kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious