Rumlardan paralı asker yalanlaması

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Kareklas, Yunanistan'dan 1000 paralı asker alındığı yönündeki haberleri yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs Rum yönetimi Savunma Bakanlığı Müsteşarı Petros Kareklas, Kıbrıs Rum yönetiminin, Rum Milli Muhafız Ordusu'na (RMMO) Yunanistan'dan 1000 paralı asker alındığı yönündeki haberleri yalanladı.

Petros Kareklas, Rum Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, bunun, Türkiye ve KKTC'nin, ''8 Temmuz Anlaşması'nın uygulanması için uygulanan baskıya karşı bir manevrası olduğunu'' savundu.

Kareklas, ''Bu yalanlar için yapılabilecek en olası açıklama, Türkiye ve 'sahte' devletin, Kıbrıs sorununun çözümüne giden yolun açılması amacıyla 8 Temmuz sürecinde ilerlemeleri yönünde bu dönemde karşılaştıkları baskılara göğüs gerebilmek için bir ağızdan bunları yayıyor olmalarıdır'' dedi.

Güney Kıbrıs'ta bulunan Yunan askerinin sayısında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade eden Kareklas, uzun zamandır Güney Kıbrıs'ta bulunan Yunan askerlerinin de ''tamamıyla yasal bir biçimde'' bulunduklarını ileri sürdü.

Kareklas, ''Türkiye'nin, Kıbrıs'ta 44 bin Türk askeri olmasına yanıt vermesi gerektiğini'' savunarak, KKTC'deki Türk ordusunun güçlendirildiğini iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious