Rumlardan Türkiye'ye iyi haber!

  • Giriş : 15.05.2009 / 20:08:00

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini resmen durdurmak için Güney Kıbrıs harekete geçecek mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini resmen durdurmak için Güney Kıbrıs'ın tek başına veya AB üyesi ülkelerle müştereken veto kullanmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Rum radyosunun haberine göre Kiprianu, icraatlarını anlatmak amacıyla bugün düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye için zaman sınırı olan Aralık ayına yönelik olarak bütün senaryolara, bütün olası kombinasyonlara hazırlanıyoruz" dedi.

"Aralık ayı öncesinde iyi bir ortamın şekillenmesinin mümkün olup olmadığı" sorusuna Kiprianu, "Hayır, 2-3 tanesi hariç 27 üye ülkenin bu konuyla meşgul olduğunu zannetmeyin" ifadesini kullandı.

Kiprianu, "Özellikle AB üyesi ülkelerin ekonomik kriz, iç siyasi sorunlar ve diğer öncelikleri varken, diğerleri gibi bizim için de, bir strateji belirlemek için henüz çok erken. Çünkü çok şey büyük oranda Kıbrıs sorununun çözüm prosedürünün seyrine bağlı olacak" diye konuştu.

"2004 yılındaki veya daha önceki mantığa dayalı veto yaklaşımının değiştiğini" kaydeden Rum bakan, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin resmen durdurulması için 27'lerin müşterek karar alması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*