Rumlardan Türkiye'ye tehdit!

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos ve Rum Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin tehditkâr açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Papadopulos "AB'ye üyelik ala carte menü değildir. Türkiye AB'ye gerçekten üye olmak istiyorsa Avrupa müktesebatına uymalıdır veya hiç üye olmamalıdır"; Hristofyas da "Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye'nin AB üyelik sürecini destekliyor, ancak sırf Türkiye-AB tren kazasından kaçınılması için temel Avrupa ilkelerinden tenzilat yapılmasını kabul etmeyecek" dedi.

PAPADOPULOS: "YA MÜKTESEBATA UYAR YA DA HİÇ ÜYE OLAMAZ

Papa'yla görüşmek için gittiği Roma'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Papadopulos, Türkiye'nin AB üyeliğine çok önemli bir şartla; üye olmak isteyen diğer bütün ülkelerin yapması gerektiği gibi, Avrupa müktesebatına uyması, AB'ye ve Güney Kıbrıs'a yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi şartıyla destek verdiklerini söyledi.

Bazı ülkelerin Türkiye'nin üyelik sürecine son vermeyi arzu edeceğine inanmadığını söyleyen Papadopulos, devamında şunları söyledi:

"Bunu biz de arzu etmiyoruz. Türkiye'nin AB'ne yönelişine; adaylığına ve üyelik müzakerelerinin başlamasına itiraz etmeyerek destek verdik. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmezse müzakere prosedürünün tamamı etkilenecek. Üyelik prosedürünü durdurmadan ne kadar uzağa gidebileceğimiz konusunda üye ülkelerle sürekli temas halindeyiz, ancak aynı zamanda; Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmese de üyelik müzakerelerinin devam edeceği mesajını vermemek için çok dikkatliyiz. Avrupa Birliği'ne üyelik ala carte menü değildir. Bir başvuruda bulunduğunuz andan itibaren, 'müzakere çerçevesi' diye adlandırılan şeye razı olursunuz"

HRİSTOFYAS: "TÜRKİYE'NİN ÜYELİK SÜRECİ NORMAL ŞEKİLDE GELİŞMEYECEK

Rum Meclis Başkanı AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas'ın "Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye'nin AB üyelik sürecini destekliyor, ancak sırf Türkiye-AB tren kazasından kaçınılması için temel Avrupa ilkelerinden tenzilat yapılmasını kabul etmeyecek" dedi.

Dimitris Hristofyas Avrupa Konseyi-AB üyesi ülkelerin Parlamento Eski Üyeleri Derneği'nin Rum tarafında gerçekleştirilen "Avrupa, Akdeniz ve Uluslar Arası Terörle Mücadele" konulu bir günlük toplantısının açılışında bir konuşma yaptı. Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmemesinin öncelikle AB'ni ilgilendiren bir konu olduğunu söyleye Hristofyas, bu konunun; Kıbrıslı Türklerin, "Türk istilasından ve süregelen işgalinden kaynaklandığını" iddia ettiği izolasyonlarının kaldırılmasıyla hiçbir bağlantısı olmadığını savudu.

Rum Meclisi Başkanı, "Türk tarafının beyanları ve hareketleriyle de desteklenen bu talepte ısrar edilmesi; öncelikli hedefin Kıbrıslı Türklerin ekonomik kalkınması değil, yasadışı işgal rejiminin siyasi yükseltilmesi olduğunu gösteriyor" dedi.

"Dimitris Hristofyas Türkiye'nin öAralık ayında, Avrupa süreciyle ilgili hesap vermeye çağrılacağını, AB'nin de; Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmesiyle ilgili kararını alırken ilke ve değerlerini savunması gerektiğini ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious