Rumların petrol ihalesi bugün

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Kıbrıs Rum yönetimi, Kıbrıs adası, Mısır ve Lübnan arasındaki bölgede petrol ve doğalgaz aranması konusunda uluslararası ihaleye bugün başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasına göre, bugün saat 10.00'da, Lefkoşa'nın Rum kesiminde bulunan Hilton Otel'de yapılacak toplantıda, petrol arama çalışmaları ve petrol çıkarılmasına ilişkin iznin verilmesiyle ilgili ihale başlayacak.

Toplantıda, faaliyetleri hükme bağlayacak olan yasal çerçeve sunulacak, teknik ve diğer olgulara değinilecek.

“5 şirket gerekli bilgileri aldı''

Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Antonis Mihailidis, petrol alanında faaliyet gösteren ve bu konuda gerekli tecrübeye, teknolojik bilgiye sahip olan beş şirketin, Kıbrıs adası, Mısır ve Lübnan arasındaki bölgede petrol ve doğal gaz aranması konusunda gerekli bilgileri halihazırda aldığını söyledi.

Konuyla ilgilenen söz konusu beş şirketin, petrol konusunda bilgi almak için Rum yönetimine 35 bin ABD doları ödemesi gerektiğini anımsatan Mihailidis, söz konusu ihalenin 16 Temmuz 2007'de sona ereceğini belirtti.

Rum bakan, bu döneme kadar ilgili şirketlerin koşulları inceleyeceğini ve ilgilendikleri parsel (petrol arama çalışmalarının yapılacağı alan parsellere bölünmüştü) konusunda Rum yönetimine tekliflerini sunacaklarını söyledi.

Türkiye'nin, münhasır ekonomik bölge içinde petrol aramasına veya araştırma yapmasına da değinen Mihailidis, bunun ''korsanlık'' olduğunu ve uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiğini savundu.

Rum yönetimi Türkiye’ye tepkili

Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitri Hristofyas da, Türkiye'nin, Kıbrıs'ın batısında petrol arama çalışmalarına başlayacağı yönünde haberleri eleştirerek, ''Bu, Türkiye'nin uluslararası hukuku ihlal ettiğinin ispatıdır'' iddiasında bulundu.

Türkiye'nin Kıbrıs'ın batısında petrol arama ve çıkarma çalışmalarına başlayacağı yolundaki haberlerle ilgili bir soru üzerine, ''Türkiye'nin eylemlerinin uluslararası hukuka ve deniz hukukuna saygı duymadığını gösterdiğini'' öne sürdü.
'
'Türkiye, komşu ülkelerin egemenliğine saygı duymaz'' iddiasında da bulunan Hristofyas, ''Türkiye'nin bir bölümünü 'işgal' ettiği Kıbrıs'tan bahsetmiyorum, diğer komşu ülkeler, örneğin Mısır, Suriye ve Lübnan'dan bahsediyorum. Türkiye'nin eylemini bir kez daha şiddetle kınamak istiyorum'' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious