Rumlar'ın 'uluslararası uçuş' öfkesi

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin Ercan'a yeşil ışık yakması, Rumları ayaklandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rum basını, İngiltere'nin Ercan Havaalanı'nın uluslararası hava trafiğine açılması ve Ercan kontrol kulesinin tanınması yönündeki çabalarının Güney Kıbrıs ile İngiltere arasında gerginliğe yol açtığını yazdı. Gazeteler, bu çerçevede Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas'ın İngiliz hükümetini "uyardığını" kaydetti.

Politis gazetesi haberi, "Hava Sahanlığında Yeni Çalkantılar - Lefkoşa İşgal Bölgelerine Uçuşlar Konusunda Londra'yı Uyarıyor" başlıklarıyla manşetten verdi. Gazete, "Timbu" (Ercan) havaalanının yasallaştırılması yönünde İngilizlerin perde gerisinde sürdürdükleri faaliyetlerin Rum hükümeti ile İngiliz hükümeti arasında yeni gerginliklere yol açtığını yazdı.

Politis, Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas'ın dün yaptığı açıklamada, iki taraf arasındaki diplomatik ilişkilerin etkilenebileceği uyarısında bulunurken, İngiliz Yüksek Komiseri Peter Millett'in ise KKTC ile direkt uçuşların başlatılması için hukuki zeminin araştırıldığını doğruladığını vurguladı.

Lillikas dün yaptığı açıklamada, bu tür girişimlerin Güney Kıbrıs ile İngiltere arasındaki diplomatik ilişkileri etkileyeceği uyarısında bulunarak, "Her kim "yasadışı" Ercan havaalanının faaliyetini ileri götürmeye çalışırsa Kıbrıs'ın kesin taksimine katkıda bulunacaktır" diye konuştu.

Lillikas; bu yönde bir girişimde bulunacakların, bu girişimlerinin sonuçlarının sadece Kıbrıs'a yapacağı etkileri değil "Kıbrıs Cumhuriyeti" ile mevcut ikili ilişkilerini de nasıl etkileyeceğini çok iyi düşünmesi gerektiğini savundu.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberleri ve Lillikas'ın açıklamalarını şu başlıklarla yansıttı:

FİLELEFTHEROS: "İngiltere'nin Hareketleri Bölücü Nitelikte - Lefkoşa Londra'nın Doğrudan Uçuş Çabalarını Protesto Ediyor - Millett:Uçuşların Gerçekleşmesi Prensip Meselesi…"

HARAVGİ: "Yasadışı Timbu Havaalanının İşleyişi Taksime Eşdeğerdir…"

SİMERİNİ: "Timbu Oyunu - Yasadışı Havaalanı İçin İngiliz Manevraları"

ALİTHİA: "Ercan'ın Yasal Olarak Açılmasını Hedefliyorlar - İngiltere Yöntem Ararken Lillikas Protesto Ediyor…"

MAHİ: " "Ercan'ın" Faaliyetini İleri Götürenler Taksime Katkıda Bulunuyor…"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious