Rumsfeld'e şok suçlama!

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Ebu Gureyb Cezaevi'nin eski komutanı Tuğgeneral Janis Karpinski: "Rumsfeld, mahkumlara yönelik suistimalleri onaylıyordu" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

)-Irak'ta tutsaklara işkence skandalı ile dünya gündemine oturan Ebu Gureyb Cezaevi'nin eski komutanı Tuğgeneral Janis Karpinski, Savunma Eski Bakanı Donald Rumsfeld mahkumlara yönelik suistimallere onayladığını söyledi.
İspanyol El Pais gazetesine konuşan Karpinski, Rumsfeld imzalı bir yazıda mahkumların uykusuz bırakılması gibi suistimallerin izin verildiğini gördüğünü belirtti. Gazeteye konuşan Karpinski, "Kağıttaki isminin altında imzası yer alıyordu. Aynı yerde el yazısı ile 'Başarılı olduğunuza emin olun' yazıyordu. Uygulamalar arasında mahkumları uzun süre ayakta tutmak, uykusuz bırakmak, yüksek seste müzik dinletmek ve uygunsuz yerde oturtmak vardı. Rumsfeld bunlara izin veriyordu." dedi.

ABD'nin de ortak olduğu Cenevre Konvensiyonu'na göre mahkumlarda bilgi almak için "fiziksel ve ruhsal baskı yapamaz ya da herhangi bir baskı uygulamaz" yazıyor.

Pentagon sözcüsü Karpinski'nin iddialarına cevap vermedi. Karpinski, tuğgeneral rütbesi ile, Ebu Gureyb'deki skandal nedeniyle hakkında disiplin işlemi yapılan en üst düzey isim. Karpinski'nin rütbesi albaylığa indirilmişti.

Karpinski, fotoğrafları görene kadar işkenceden haberi olmadığında ısrar etti. Amerikalı asker, Rumsfeld'in mahkumların isimlerinin bildirilmemesine rağmen hapishanede tutulmasını istediğini kaydetti.

Rumsfeld, Kasım ayındaki seçimlerden Cumhuriyetçilerin başarısız olması ardından Savunma Bakanlığı görevinden ayrılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious