Rumsfeld'in istifa sebebi, Irak!

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

ABD'nin kasım ayındaki Kongre seçimlerinden sonra istifa eden eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, yönetime Irak stratejisini değiştirme çağrısı yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak savaşının en büyük mimarlarından olan Rumsfeld'in, istifa etmeden önce Beyaz Saray'a verdiği bir uyarı notunda Irak taktiğini değiştirilmesini istediği bildirildi. Rumsfeld'in önerdiği tavsiyeler arasında IRak'ın 3 federal bölgeye bölünmesini savunmaktan askerlerin çekilmesine kadar pekçok madde bulunuyor. Rumsfeld, Başkan George Bush'u da Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in bazı stratejilerini örnek almaya çağırıyor. Rumsfeld, Bush ile birlikte Irak politikasını en çok savunan isim olarak biliniyordu.

ABD'de yayınlanan New York Times gazetesi tarafından ele geçirilen bu uyarı notuna göre Rumsfeld, "şu anki Irak stratejisinin iyi işlemediğini" belirtti ve "büyük değişiklik" çağrısı yaptı. 6 Kasım tarihli notunda Rumsfeld, "ABD askerlerinin Irak'ta yaptıkları açık bir şekilde iyi ve hızlı işlemiyor. Benim görüşüme göre büyük bir değişikliğin zamanı geldi" diye yazdı.

Pentagon tarafından da doğrulanan bu notada Rumsfeld'in istifasına dair ise bir bilgi bulunmadığı belirtildi. Rumsfeld'in bu tavsiyeleri arasında bazı birliklerin yeniden konuşlandırılması, bazı üslerin kapatılması gibi daha önce açık bir şekilde karşı olduğu hareketler de bulunuyor. Rumsfeld'in notasında ayrıca "Irak'tan askerlerin çekilmeye başlamasıyla Irak'lıların kollarını sıvayacakları ve ülkelerinin sorumluluğunu ellerine alacakları" belirtiliyor. Rumsfeld, ayrıca ABD yönetiminin "kötü davranışları ödüllendirmeyi bırakmasını" tavsiye ediyor. Buna göre Rumsfeld, Irak'ın "kötü davranış gösteren" ve hala şiddetin hâkim olduğu bölgelerde inşa faaliyetlerinin durdurulması veya bu bölgelere yeniden inşa yardımında bulunulmamasını tavsiye ediyor.

Rumsfeld, tavsiyelerinde Başkan Bush'a Saddam'ın bazı taktiklerini de örnek almasını tavsiye ediyor. Rumsfeld'e göre Saddam'ın da uyguladığı bu taktik ise "bazı kritik öneme sahip liderlere bu zor zamanda kendilerine yardım etmeleri için para ödemek."

Rumsfeld'in "çizginin üstünde" olarak nitelenen bazı tavsiyeleri ise şöyle:

· Irak'taki Amerikalı eğitmenlerin sayısını artırma ve Irak güvenlik güçlerine daha fazla askerî malzeme gönderme.

· Şu anki sayısı 55 olan askerî üslerin sayısını Temmuz 2007 itibarıyla 5'e düşürme

· İran ve Suriye sınırına daha fazla asker göndererek bu ülkelerden sızmaları önleme

· Karakollar gibi tehlikeye açık pozisyonlardaki askerleri geri çekme ve bu güçleri ihtiyaç halinde Irak güvenlik güçlerine destek olmak için acil müdahale birimi olarak kullanma

Rumsfeld'in "çizgini altında" diye nitelenen ya da daha az öneme sahip olan önerileri arasında ise şu anki politikayı sürdürerek Irak'taki askerlerin sayısını artırma bulunuyor. Diğer öneriler arasında çekilme için bir tarih belirleme ve Irak'ı Sünni, Şii ve Kürt bölgelerine ayıracak federalizm konusunda ısrarlı olma gibi tavsiyeler de bulunuyor.

Rumsfeld'in bu notunun, Irak Çalışma Grubu'nun Başkan Bush'a Irak konusunda hazırladığı tavsiye raporunu sunmasından önce ortaya çıkması da dikkat çekiyor. Uzmanlar, Rumsfeld'in bu notunun ortaya çıkarılmasıyla ABD Başkanı Bush'a Irak stratejisini değiştirmesine yönelik baskının daha da arttığına dikkat çekiyorlar. Çalışma grubunun da büyük bir çekilmeyi tavsiye etmesi bekleniyor.

Ancak Bush, Irak Çalışma Grubu'nun tavsiyelerine yakından bakacağını; ama tavsiyelere uymanın gerekli olmadığını söylemişti. Bush, "Irak'taki stratejimiz konusunda bir değişiklik kararı vermeden önce tüm tavsiyeleri dinlemek istiyorum" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious