Rumsfeld'in istifası Iraklıları sevindirdi

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Irak Savaşı'nın mimarlarından Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in ABD'deki seçim yenilgisinden sonra istifa etmesi, savaş mağduru Irak halkını ve Amerikan karşıtı Venezuela'yı sevince boğdu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin 2003'teki işgalinden bu yana düzen ve istikrarın bir türlü sağlanamadığı Irak'ta halk, Rumsfeld'in istifasıyla ABD'nin Irak politikasının değişeceğini bekliyor. Rumsfeld'in istifasını yeterli bulmadığına dikkat çeken 50 yaşındaki Iraklı memur Usame Ahmet, Rumsfeld'in başta Ebu Gıreyb'de Iraklı mahkumlara yapılan kötü muameleden ve Amerikan askerlerinin Irak'ta işlediği suçlardan sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti. Bağdat'ta bir bakkal sahibi olan Şii Luay Abdül Hüseyin ise "Rumsfeld'in istifasından memnunum; çünkü eski Irak ordusunun dağıtılmasında büyük rol oynadı. Mezhep temeline dayalı yeni ordunun inşasında görev aldı." ifadesini kullandı.

ABD karşıtı söylemleriyle dikkat çeken Venezela lideri Hugo Chavez ise Savunma Bakanı Rumsfeld'in istifa haberini coşkuyla karşılayarak, ABD Başkanı Bush'un da Rumsfeld'i izlemesi gerektiğini söyledi. Seçimi kazanan Demokratlar'ın, Bush'a tepki oylarına teşekkür etmesi gerektiğine dikkat çeken Venezulla lideri, Rumsfeld'in cezaevine gitmesi gerektiğini de savunarak "Kafalar sallanmaya başladı. Başkan Bush, ahlaki nedenlerle istifa etmeli." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious