Rum'un maden oyunu

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Rumlar, yeraltı zenginliklerimizi ele geçirmeye çalışıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıbrıs açıklarındaki petrol rezervlerine konmak isteyen Rumlar’ın ülkemizde bulunan yeraltı zenginliklerimizi de sinsi bir planla ele geçirmeye çalıştığı ortaya çıktı. Paravan şirket kurup Anadolu topraklarındaki madenlerimize göz diken Rumlar, iki yılda 21 arama ruhsatı aldı

Kıbrıs açıklarındaki petrol rezervlerini ele geçirmek isteyen Rumlar, şimdi de ülkemizde bulunan yeraltı madenlerimize konmak istiyor. Gazeteniz BUGÜN'ün ortaya çıkardığı skandal, Türkiye'nin çıkarılmayı bekleyen yeraltı zenginliklerinin hangi ellere geçtiğini ortaya koydu. Güney Kıbrıs Rum kesiminde kurulan bir Rum şirketi, yeraltı zenginliklerimizi sinsi bir oyunla ele geçirdi.

21 RUHSAT ALDILAR

Türk istihbaratı başta olmak üzere tüm yetkililerin gözünden kaçan Rum şirket, 2005 yılında Türkiye'de maden ruhsatı toplamaya başladı, 2007 yılına gelindiğinde zengin yeraltı kaynaklarımızın bulunduğu noktalarda tam 21 adet arama ruhsatına sahip oldu. İngiliz şirket görünümü altında yapılan ve bu nedenle yetkililerin gözünden kaçan sinsi planın perde arkası aralandığında ortaya korkunç bir gerçek çıktı. Güney Kıbrıs Rum kesimi merkezli şirketin İngiliz şirket görünümünde, yasalara uygun olarak kurulan paravan Türk şirket yardımıyla ülkemizin en değerli maden alanlarında toplam 21 arama ruhsatı aldığı belirlendi. Şirket Türkiye’de ki 100 ayrı saha hakkında da dataya sahip.

PARAVAN ŞiRKET KURDULAR

Merkezi Güney Kıbrıs Rum kesiminde bulunan EMED Madencilik, ilk olarak Türkiye'de şirket kurma kararı aldı. Bulgaristan üzerinden kurduğu EOOD şirketi üzerinden Türkiye'de de 'Doğu Akdeniz Mineralleri Sanayi ve Ticaret Ltd' adında şirketi açtı. 5 Temmuz 2005'te kurulan şirket, Türk yöneticileri vasıtasıyla Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvurarak Türkiye'nin zengin maden yataklarının bulunduğu bölgelerden ruhsatları tek tek toplamaya başladı. Şirket, 26 Eylül 2005'te Bayburt'ta arama ruhsatı aldı. 2007 yılına gelindiğinde şirketin Artvin (15) ve Gümüşhane (4) başta olmak üzere tam 21 noktada arama ruhsatı vardı.

SKANDAL NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Skandal gelişme Londra kaynaklı bir haberden yola çıkılarak ortaya çıktı. Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda 15 Mart tarihinde bir haber yayınlandı. Bu haberde Kefi Minerals isimli şirketin Türkiye'de aldığı maden arama ruhsatlarında yaptığı testlerden cesaret verici sonuçların ortaya çıktığı yazıldı. Bu haber dikkatlerin Kefi şirketinin üzerine çekilmesine neden oldu. Yapılan araştırmada Kefi şirketi adına Türkiye'de maden arama ruhsatı alınmadığı, Londra Borsası'na gösterilen 21 arama ruhsatının Türkiye'de kurulan Doğu Akdeniz Mineralleri şirketi üzerine yapıldığı ortaya çıktı. Şirketin sicil kaydına bakıldığında ise ortaya yaşanan skandal gün yüzüne çıkmış oldu.

MiT’iN DEVREYE GiRMESi GEREKiRDi

Rum kesiminde kurulan bir şirketin Türkiye'deki yeraltı zenginliklerini ele geçirmeye çalışması, arama ruhsatı alması tam anlamıyla skandal olarak değerlendirildi. Bu konuda açıklamalarda bulunan yetkililer, "Rum şirket, kendine İngiliz şirket görünümü vererek, bazı yetkilileri yanıltabilir, ancak özellikle Milli İstihbarat Teşkilâtı'nın (MİT) burada devreye girmesi beklenirdi. MİT, bu tür şirketlerle ilgili araştırmalar yaparak gizli bir şekilde ihalelere girmek istediklerinde ihaleyi yapan kurumu uyararak bu şirketleri engellemiştir. Bunlar daha önce çokça yaşandı. MİT'in bu şirketin arama ruhsatı almasının önüne geçmesi lazımdı" dediler.

LONDRA’DA GÖVDE GÖSTERiSi YAPTILAR

Tamamı Rum sermayeli EMED MINING şirketi, ilk olarak İngiltere'de Kefi Minerals isimli paravan şirket kurdu. 2005'te Londra borsasına açılan ilk Rum şirket oldu. Kefi'yi Bulgaristan'da kurulan Mediterrannean Minerals, İstanbul'da kurulan Doğu Akdeniz Mineralleri Sanayi şirketi takip etti. Türkiye'de kurduğu özel şirketle maden rezervlerimizin bulunduğu bölgelerden arama ruhsatları alındı. 2006 yılında Yunanca 'Tutku' anlamına gelen 'Kefi Minerals' adlı şirketi kuran EMED Madencilik, 9 Mayıs 2005'te Londra Borsası'na görkemli bir törenle girdi. Bu törenler Avrupa basınında geniş yankı buldu. EMED, Kefi ve Doğu Akdeniz Mineralleri şirketlerinin sahibi Mısır doğumlu Yunanistan vatandaşı Aristidis Eleftherios Anognastaras. Daha sonra Avustralya vatandaşlığına geçti ve adını Harry Adams olarak değiştirdi. Anognastaras, 2 milyon euro değerindeki şirketi 9 yılda 700 milyon euro değerine çıkardı. Şirketin ikinci yöneticisi ise Güney Kıbrıs eski Tarım Bakanı Dr. Andreas Panayiotou.

TÜRKiYE’DE ALDIĞI MADEN RUHSATLARI

Bayburt (3)

Gümüşhane (1)

Artvin-Şavşat (15)

Balıkesir-Bigadiç (1)

Kırıkkale (1)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious