Rus akını otel fiyatlarını katladı

Rus akını otel fiyatlarını katladı .17888
  • Giriş : 17.10.2007 / 11:51:00

Geçen yıl yaşanan kan kaybını fiyat kırarak aşmaya çalışan turizm sektöründe fiyatlar yeniden yükselişe geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kötü geçen 2006 yılında yabancı tur operatörlerinin ‘fiyat kırın’ baskısı altında kalan ve oda ücretlerini düşüren otelciler Rus pazarının dopingiyle yeniden fiyat yükseltmeye başladı. 2008 kontratlarında fiyatlar yüzde 10 arttı

Geçen yıl yabancı turist girişinde yaşanan kan kaybını fiyat kırarak aşmaya çalışan turizm sektöründe fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Avrupalı tur operatörlerinin ‘fiyat kırın baskılarına’ boyun eğen otelcilerin imdadına bu yıl Rusya pazarı yetişti. Avrupa pazarlarındaki kaybı Ruslarla fazlasıyla telafi eden otelciler, tur operatörleriyle imzaladıkları 2008 kontratlarında fiyatları yüzde 3-10 arasında artırdı. Bu artışta Antalya ve çevresindeki konaklama tesislerinde doluluk oranlarının yükselmesi, Rusya ve Avrupa pazarında çalışan tur operatörlerinin rekabeti, maliyetlerdeki artış ve döviz kurundaki erime gibi etkenler rol oynadı. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu’nun birlikte yaptıkları bir araştırmada, Avrupa ağırlıklı olarak çalışan tur operatörleri, 2008 yılı için otellerle yaptıkları kontratları tamamlarken, fiyatların geçen yıla göre yüzde 3 ila 10 arasında artırıldığı, ancak Avrupa pazarına yönelik kontenjanların artırılmadığı öğrenildi. Otelciler, YTL bazındaki maliyetler artarken, döviz bazındaki gelirlerin düşmesinin neden olduğu kaybı tur operatörlerinin de kabul ettiğini, bu nedenle artışın makul karşılandığını belirtiyor.

‘SON DAKİKA’NIN SON DEMLERİ

ALMAN sermayeli tur operatörü TUI’nin Türkiye Orta ve Batı Avrupa Kontrat Müdürü Göksel Kaynak ‘Fiyat artışları kur baskısı, Rusya pazarının iyi bir sezon geçirmesi ve gelecek yıl da Rusya’dan Türkiye’ye talepte artış beklentisiyle gerçekleşti. Yüksek sezonda ağırlıklı Rus ve iç pazar baskısı nedenlerinden dolayı gelecek yıl ‘İllaki Türkiye’de tatil yapacağım’ diyen yolcu erken rezervasyona yönelecek. Bu nedenle Avrupa pazarında, son dakika satışları bundan böyle beklenenden daha düşük olacak’ dedi. Diana Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Burak Tonbul da 2008 yılı taleplerinin 2007’ye göre bazı pazarlarda ciddi şekilde artacağına işaret ederek ‘2008 yılı kontratlarında fiyat artışının ortalama yüzde 2-3’leri bulacağını söyleyebilirim’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious