Rus askeri alarma geçti!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Gürcistan özerk bölgesi Abhazya sınırında Rus barış gücü askerleri artan tansiyon üzerine en yüksek alarm seviyesine geçtiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gürcistan-Abhazya sınırında yer alan barışgücü komutanı Sergey Chaban, Gürcistan parlamentosu ve Abhazya parlamentosunun birbirlerine karşı aldıkları karar çerçevesinde güvenlik durumunu artırdıklarını söyledi. Abhazya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da durumun kontrol altında olduğu, sınırdaki hareketliliğin gözlendiği belirtildi. Abhazya parlamentosu Rus barışgücü askerlerinin bölgeden gönderilmesini Gürcistan'a karşı savaş sebebi sayacakları kararını aldı.

Güney Osetya'da yer alan barışgücü askerleri de yüksek alarm seviyesine geçirilerek, provakosyona karşı uyarıldılar. Bölgeden gelen haberlerde Gürcistan savaş uçaklarının izinsiz olarak bölgede yoğun uçuş yaptıkları belirtiliyor. Rus barışgücü yetkililerinden Vladimir İvanov, "Kriz bölgesinde durum normal değil. Gürcistan savaş uçakları bölgede bilgisiz uçuşlar yapıyor. Tarafları provakasyon konusunda temkinli olmaya çağırıyorum." uyarısında bulundu.

Gürcistan ile Rusya arasında tansiyon giderek yükseliyor. Kriz bölgelerinde yer alan Rus barış gücü askerlerinin bir an önce bölgeden gitmesini isteyen Gürcistan parlamentosu Rusya ile savaşın eşiğine geldiklerini belirtiyor. Gürcistan'da gerçekleşen Kadife Devrim'in ardından batı yanlısı politikalar geliştiren Mihail Saakaşvili'nin Rusya ile ilişkileri yumuşatma çabası sonuç vermedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in son Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesinde ikili görüşme için randevu vermemesi sonucu, Saakaşvili BDT pogramını iptal etmişti.

Rusya Parlamentosu Duma Dışilişkiler Komisyon Başkanı Konstantin Kosachyov, Saakaşvili'nin zirveye katılmamasının, iki ülke arasında tansiyonu yükseltme çabasında olduğunun ispatı olduğunu iddia etmişti.

Kosachyov düzenlediği basın toplantısında, "Bu durum gösteriyor ki Gürcistan sorunun çözülmesini değil, Rusya ile ilişkileri Güney Osetya ve Abhazya sorunlarını da bahane ederek ilişkileri gerginleştirme çabasındadır. Tiflis küçük bir savaş ve zafer kazanmak istiyor. Malesef herşey istedikleri yönde hareket ediyor." diyerek, Güney Osetya ve Abhazya'da çatışma olasılığından bahsetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious