Rus askerleri Gori'yi yağmalamaya başladı!

Rus askerleri Gori'yi yağmalamaya başladı!.12805
  • Giriş : 14.08.2008 / 08:42:00

Gori'ye giren Rus askerleri önlerine çıkan tüm binaları yağmalamaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çeçen ve Oset milisler eşliğinde Gori'ye giren Rus askerleri, kentte kaldıkları birkaç saat içerisinde yağmalanmadık ev, dükkan bırakmadı. Milisler sokakta gördükleri herkesi soydular.

Rusya ve Gürcistan arasında çatışmaların en yoğun yaşandığı Gori kentinde 56 bin kişi kaçtı. Batı'nın devreye girmesi ve Gürcistan'ın tek taraflı ve koşulsuz ateşkesi kabul etmesiyle birlikte Rus birliklerinin ilerleyişi Gori'den öteye geçmedi. Ruslar öğle saatlerinde, az sayıda Gürcü polisinin bulunduğu kente girdiler. Rus askerleri, kendileriyle ilerleyen Kuzey Oset milisleriyle birlikte kenti yağmalamaya başladı. Osetler, evlere tek tek girerek, alabileceklerini aldı. Geride kalanları da parçalayıp zaman zaman ateşe verdiler. Kentte kalan hayvanlar bile yağmadan nasibini aldı. Çoğu vuruldu ya da eziyete maruz kaldı.

Tiflis'e kaçan kaçana

Doğu'daki Tiflis kentinden başlayıp Batı'daki Batum sahil kentine otoyolun ortasında bulunan 50 bin nüfuslu Gori kenti çevresindeki bölgede dün kaçış telaşı hakimdi. Gori'yi terk eden son Gürcüler önlerine ne gelirse binip, güvenli bir yere kendilerini atmaya çalışıyorlardı. Başkent Tiflis yönüne giden otobüslerin içinde 100 kişi vardı. Bir arabada 10 kişi saydım. Geçen her kamyonun kasası da ağlayan insanlarla doluydu.

Gazetecilere ateş açtılar

Gori'den kaçabilen bir Gürcü kadın, “Tiflis'te sabaha kadar miting yapıldı. Miting yapacaklarına buraya gelselerdi, o zaman ne Osetler ne de Ruslar buna tenezzül ederdi, biz evimizi koruyamadık onlar da meydanı boş buldular ve şehrimizi yağmaladılar” dedi.

Bu arada kentin girişini tutan Milisler şehre girmek isteyen gazetecilere taciz ateşi açtı. Sonunda Gori-Tiflis yolu öğleden sonra trafiğe kapatıldı.

Mari İmedashvili ve kızı Nona Tiflis'e giden bir otobüsün içine son dakikada binmişler. 11 yaşındaki Nona annesine sarılmış durmadan ağlıyor. Yaşadığı korkuyu belki de yıllarca unutamayacak. Mari Hanım anlatıyor:

Bakü'ye kaçıyoruz

“Ateşkes ilan edilince, bir gün önce Tiflis'ten güvenli diye Gori'ye geri dönmüştük. Sabah Rus tanklarının sarsıntısıyla uyandık. Tanklarla birlikte Oset milisler de şehri kuşatıyordu. Sokakta gördüğü herkesi dövüyor, camları kırıyor ve durmadan sağa sola ateş ediyorlardı. Her şey kabus gibiydi.. Dün akşam Şaakaşvili Tiflis'te Sarkozy ile birlikte şov yaptı demek bizi Sarkozy bile kurtarmadı.. Çok korkuyoruz, bu böyle devam ederse Azerbaycan'a kaçacağız..”

TIR'lar da soyuluyor

Her gün TIR'ların vızır vızır geçtiği otoyolda tek bir uzun araç görmek mümkün değildi. TIR'ı ile Gori'den geçmeyi deneyen Türk şöför Ümit Özkay ise yaşadıklarını şöyle anlattı. Azerbaycan'a klima götüren Özkay, Rus tanklarının yanında onlara eşlik eden Osetler tarafından durdurulduğunu belirterek “Silah doğrultup arabadan indirdiler. Gümrük mührünü kırarak yükümü kontrol ettiler. Korkmadım desem yalan olur ama Rusça bildiğim için konuştum. Yardım malzemesi olmadığını gördüklerinde yola devam etmeme izin verdiler” dedi.

Özkay dün Gori girişinde bekleyen gazetecilerin gördüğü soyulmayan tek kişi oldu. Özkan'ın ardından geçmeye çalışan Cevat Nakliyat'ın TIR şöförü Özcan Şişman ise, gazetecilerin uyarıları üzerine “Zaten yüküm yok. Bir şey olmaz” diyerek Gori'ye girdi. Ancak TIR'ı gasp edilen Şişman, yürüyerek kenti terk etti.

Durmadan küfür ettiler

Sovyet döneminden kalma mavi Lada'nın içinde Anna Kamushadze ailesi ile birlikte Gori'den kaçıyor.. Şehri son sürat terk ederlerken, yaşadıkları korku nedeniyle Anna sürekli ağlıyor. 16 yaşındaki genç kızı zorla konuşturuyoruz “Ruslar Gori'ye girdi. Milisler biz kaçarken arabamızı durdurdu, sürekli küfür ettiler, babama Tokat attılar, biz ağladıkça onlar bundan keyif alıyorlardı. Askerler kenarda duruyor. Normal kıyafetli silahlı kişiler her yeri yağmalıyordı. Hayatımızı zor kurtardık, kim bilir bir daha evimize ne zaman dönerim?”

Rusya yalanlasa da bölgedeki gazeteciler Ruslar'ın dün Gürcüler'e ait Gori kentine girip, çıktıklarını gözlemledi. Gori'de hemen her mağaza savaş ganimeti olarak görüldü ve Rus askerleri, kendi saflarında yer alan diğer etnik milis askerlerinin de katılımıyla kenti yağmaladı. Elektronik ve beyaz eşya mağazaları yağmadan öncelikli olarak nasibini aldı.

6'ncı günün raporu

- Avrupa'daki eski Sovyet ülkeleri liderleri Tiflis'e giderek Gürcü lider Saakaşvili'ye destek verdi.

- Gürcistan Rus birliklerinin ilerlediğini duyurdu.

- Moskova, birliklerin Tiflis'e ilerlediğini yalanladı.

- AB ülkeleri, Güney Osetya'ya barış gücü konuşlandırma fikrini desteklediklerini açıkladı.

- ABD, Rusya'nın G8'den çıkarılacağını açıkladı.

- Başkan Bush uyardı: “Rusya ateşkese rağmen tutarsız davranıyor. Gürcü topraklarından çekilsin”

- Rusya, 2 Gürcü istihbarat uçağı düşürdüğünü açıkladı.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*