Rus basınından ABD'ye suçlama

Rus basınından ABD'ye suçlama.12805
  • Giriş : 12.08.2008 / 18:43:00

Rus basını, ABD'nin Gürcistan'ı kullanarak, Rusya ile savaş yürüttüğünü savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya'nın Rossiyskaya gazetesi bugünkü sayısında yayımlanan yorumda, ABD'nin Güney Osetya sorununda her zaman taraf olduğu savunularak, ''Beyaz Saray kaynakları önce Gürcistan'a askeri yardım yapma niyetlerinin olmadığını açıklamışlardı. İsrail medyasındaki haberlere inanacak olursak, geçen Cumadan beri Tiflis'teki Akabi Havaalanı'ndan Amerikalı lojistik şirketlerine ait 4 uçak havalandı'' denildi.

Haberde, gazeteye bilgi veren kaynakların, ''Gürcistan'a yeni teknoloji ürünü silahların sevk edildiği ve Tiflis'in Rusya'yı bunlarla şaşırtmaya hazırlandığı'' şeklindeki sözlerine yer verilerek, şöyle denildi: "Eğer bunlar doğruysa, Washington, Moskova'ya karşı ikinci kez başka bir devletin silahlı kuvvetlerini kullanarak uzaktan savaş yürütme metodunu kullandığı sonucu çıkarılabilir. Sovyetler Birliği döneminde Afganistan'da da böyle olmuştu. CIA Afgan isyancıları aktif bir şekilde silahlandırmıştı."

Komsomolskaya gazetesi, ''Gürcistan'ı Kim, Nasıl Savaşa Hazırladı?'' başlığıyla yayımladığı haberde, aralarında Türkiye'nin adına da yer verilen, Gürcistan'a silah yardımında bulunduğu ileri sürülen 14 ülkenin bu silah yardımlarını ayrıntılı olarak gösteren bir liste yayımladı.

Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant ise Rusya-Gürcistan çatışmasının dün yaşanan gelişmelerin ardından Rusya-ABD çatışmasına dönüştüğünü savundu.

Başbakan Vladimir Putin'in ABD'yi doğrudan Gürcistan'a yardım etmekle suçladığına dikkati gazete, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin ''Rusya'nın saldırılarının cevapsız kalmaması gerektiği'' yönündeki sözlerine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*