Rus doğalgazı Avrupa'ya ulaştı

Rus doğalgazı Avrupa'ya ulaştı.18218
  • Giriş : 20.01.2009 / 22:51:00

Moskova ve Kiev hattında yaşanan doğalgaz krizinin çözülmesinden sonra Rus doğalgazı Ukrayna üzerinden yeniden Avrupa'ya ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Moskova ve Kiev hattında yaşanan doğalgaz krizinin çözülmesinden sonra Rus doğalgazı Ukrayna üzerinden yeniden Avrupa'ya ulaştı. Kriz 20 Avrupa ülkesine doğal gaz akısının durmasına sebep olmuştu.

Slovakya ve Macaristan artık doğalgaz almaya başladıklarını açıklarken, diğer Avrupa ülkelerine perşembe gününden gaz ulaşacağı belirtiliyor. Gaz krizi birçok Avrupa ülkesinin kış ortasında tüketicilerin verdiği gaz miktarını azaltmaya zorlamıştı.

Rusya enerji devi Gazprom Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatına başladığını açıklarken, Ukrayna tarafı da Rusya'dan doğal gaz akışının yeniden başladığını doğruladı.

Rusya ve Ukrayna arasında doğalgaz fiyatı ve Avrupa'ya aktarılan gazın transit fiyatı üzerine yaşanan anlaşmazlık Avrupa'ya gaz sevkiyatını sekteye uğratmıştı. Taraflar dün Moskova'da Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko başkanlığında yapılan toplantılarda anlaşma sağlayabilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*