Rus donanması Suriye'ye taşınıyor

Rus donanması Suriye'ye taşınıyor.18746
  • Giriş : 16.06.2008 / 11:34:00

Rusya Akdeniz'de de etkinliğini artırmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Vladimir Vısotskiy ve beraberindeki heyet Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığıyla bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye'ye gitti. Rus askeri heyetin dört gün sürecek temasları çerçevesinde Gölcük Deniz Komutanlığı'nda da incelemelerde bulunması bekleniyor.

Deniz Harp Okulu ve gemi inşa tersanesinin de ziyaret edilmesi planlanan gezi çerçevesinde iki ülke deniz kuvvetlerinin işbirliklerinin geliştirilmesi için görüşmelerde bulunulacak. Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Sözcüsü İgor Dıgalo yaptığı açıklamada, "Ziyaretin hedefinde Karadeniz'de Rus ve Türk deniz kuvvetlerinin daha aktif işbirliği içinde olmaları için yapılması gerekenler var. BlacSeaFor'da işbirliğinin geliştirilmesi için de çalışmalarda bulunulacak." dedi.

Digalo açıklamasında Rusya'nın Karadeniz Filosu ve Karadeniz'e sınır olan diğer ülkelerin deniz filolarının bölgenin güvenliğinin sağlanması açısından büyük görev üstlendiğine işaret ederek, "Uygulamada olan işbirliği, ortak aktivasyonların geliştirilmesi ve işbirliğinin artırılması ziyaretin hedefleri arasında." değerlendirmesinde bulundu.

Eylül 2007'de göreve başlayan Vısotskiy Ukrayna'nın Sivastopol şehrinde bulunan Rus Karadeniz Donanması'nda bulunan savaş gemilerinin sayısını var olan anlaşmaya uygun olarak 35'den yüze çıkaracaklarını açıklamıştı. Komutan konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Burada daha fazla gemi bulundurmamıza engel bir durum yok. Buradan diğer bölgelere de müdahale imkânı var." ifadelerini kullanmıştı. Rus komutan Ukrayna'nın bölgeden Rus deniz üssünü çıkarma yönünde başlattığı kampanyaya da karşı çıkarak 2017'den önce bölgeden çıkmalarının mümkün olmadığını söylemişti.

Rusya'nın Suriye ile bir anlaşma imzalayarak Tartus limanında bir deniz üssü kurmayı planladığı kaydediliyor. Buna göre Rusya Akdeniz'de de etkinliğini artırmak istiyor. Bir kısım uzmanlar Rusya'nın son dönemde Kıbrıs sorunu ile yakından ilgilenmelerinin Tartus da kurulacak Rus deniz üssü ile de bağlantılı olabileceğini kaydediyor. Tartus 1970'li yıllarda Sovyetler Birliği'nin deniz üssü olarak kullanılıyordu. Rusya'nın ilk kez Sovyet sonrası dönemde Sovyetler Birliği toprakları dışında kuracağı üsle Suriye hava sahasının güvenliği açısından da önemli bir avantaj sağlayacağı kaydediliyor. Moskova'nın Sivastopol'daki üssün bir kısmını da Tartus'a taşıyacağı iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious