Rus ekonomisine zamlı petrol dopingi

  • Giriş : 01.04.2008 / 17:46:00

Enerji fiyatlarındaki artış kullanıcı ülkelerin mali yapısını bozarken, Rusya gibi petrol ve doğalgaz satan ülkelerin kasalarının dolmasına neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Maliye Bakanlığı 2000-2007 yılları arasında dünya genelinde petrol fiyatlarının artması sonucu 475 milyar dolar ek kazanç elde ettiklerini açıkladı.

Basına açıklamada bulunan Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Rusya'nın 2000 yılında petrol varil fiyatının 20 dolar olacağını öngördüğünü kaydederek, "O zamandan bu yana petrol fiyatları sürekli yükseldi. Son sekiz yılda ekstra 475 milyar dolar gelir sağladık. Bu rakamın yüzde 72'si 340 milyar dolar devlet bütçesine gitti." dedi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Aleksandr Jukov da Rusya'da mali kriz beklemediklerini ifade ederek, "Rusya ekonomisinin mali rezervleri yatırımcılara garanti sağlıyor. Bu rezerv ülkede krizin oluşmasına imkân vermeyecek." dedi. Rusya'nın çeşitli fonlarda bulunan dolar rezervinin yarım trilyon doları aştığı belirtiliyor. Jukov Rusya'nın dış borcu ile rezervi arasındaki oran açısından Avrupa'nı en sağlıklı ekonomisine sahip olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious