Rus gazeteciler Türkiye'yi çok sevdi!

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Avrasya ülkeleri arasında bir kültür köprüsü olan Diyalog Avrasya Platformu, Türkiye’den ve Avrasya ülkelerinden basın-yayın kuruluşları yöneticilerini bir araya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyalog Avrasya Platformu, Avrasya ülkeleri arasında bir kültür köprüsü olmaya devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli meslek gruplarının buluşturulduğu organizasyonların bu ayağında, basın-yayın kuruluşlarının yöneticileri bir araya getirildi. Türkiye’den ve Avrasya ülkelerinden önemli gazetecilerin katıldığı ve çeşitli hediyelerle anlamlı ve hoş bir atmosfere dönüşen program verimli geçti.

St. Petersburg, Kazan ve Moskova’dan katılan gazeteciler 3 günlük gezi ve temaslarda bulundular.

Programın ilk günü, Platformun tanıtımına, 2. günü Türkiye’nin önemli yazılı ve görsel basın kuruluşlarına ve son günü ise kültürel gezilere ayrıldı. Son olarak da; Türkiye’nin önde gelen gazetecileriyle bir akşam yemeğinde buluştular. Yemekte dünya gündemi, Türkiye’nin AB süreci, Rus medyasının ve Türk medyasının birbirlerine karşı bakışı ve tutumu gibi konular konuşuldu.

Rusya ve Türkiye dostluk grubu başkanı Nevzat Yalçıntaş’ın gündem konuşmasıyla başlayan yemek, Kültür Ünv. Politika Platformu Genel Koor. Murat Bilhan’ın Türkiye ve Rusya’nın uluslar arası yeri hakkındaki konuşmasıyla devam etti.

Farklı kültürler arasındaki yanlış bilgilerin sebebi ve bunların nasıl giderilebileceği, Türklerin ve Rusların birbirlerini nasıl bildiklerine ilişkin görüşler bu buluşmanın ana konusunu oluşturdu. Gerek Türk gazetecilerin ve gerekse Rus gazetecilerin anlattıkları doğrultusunda iki ülkenin de birbirini yeteri kadar iyi bilmediği vurgulandı. Nevzat Yalçıntaş’ın grup üyelerinin diğer ülkelere göre 10 misli çok olduğunu belirtmesi, Ruslara karşı büyük bir ilginin olduğu şeklinde yorumlandı.

Yemeğe, Rus gazeteciler Mistislav Mstislavovich Papov – “Argument i Fakt” Gazetesi Genel Sekreteri (Moskova), Anatoliy Nikolayevich Malyhin-Russia Today Tv” Yayın yönetmeni (Moskova), Andrey Anatolyevich Stepanov - “Rasiskaya Gazeta” Yayın yön Yardımcısı (Moskova), Tatiyana Filippova - Rodina” dergisi yayin yonetmeni(Moskova), Olga Karabanova – Basın Geliştirme Enstitüsü” müdürü (Moskova), Boris Klementov – Izvestiya Yay. Yön. - Snt. Petersburg” Gazetesi Yayin Yönetmeni (Sn Petersburg), Evgeniy Veselov - Vedomost” gazetesi(Sn Petersburg), Aleksey Nikolayev - Inter Press Haber Ajansı mdr. (Sn Petersburg), Rifat Fattahov - Tataristan” Dergisi Yayin Yönetmeni (Tataristan), Rinat Bilalov - Tataristan Gençliği” Gazetesi Yayın Yönetmeni (Tataristan). Onur Konuğu olarak Nevzat Yalçıntaş, Eski Büyükelçi Murat Bilhan, Zaman Gazetesinden Hüseyin Gülerce, Abdülhamit Bilici, Milliyet Gazetesi Dış Haberlerden Kadri Gürsel, Cnn Türk’ten Gürkan Zengin Agos Gazetesi’nden Aydın Engin, Diyalog Avrasya Platformu Genel Sekreteri Erkam Tufan Aytav, Cemal Uşak, Cengiz Şimşek katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious