Rus Gazprom'un ihracatı düştü

Rus Gazprom'un ihracatı düştü.9555
  • Giriş : 24.06.2009 / 15:34:00

Rus gaz devi Gazprom'un bu yılki ihracatının geçen yıla kıyasla yüzde 11 oranında düşüşle 142,1 milyar metreküp olmasının beklendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazprom Başkanı Yardımcısı Aleksandır Medvedev düzenlediği basın toplantısında, bu yılın ilk yasında gaz ihracatının 59,5 milyar metre küp civarında olacağını belirterek, bunun şirketin yılbaşındaki planlamasının yüzde 26 oranında daha az bir miktara denk geldiğini kaydetti.

Medvedev, ihracattaki düşüşün nedenlerinden birinin Ukrayna ile ocak ayı başında çıkan kriz yüzünden gaz akışının kesilmesini olduğunu belirterek, bu kesintiden dolayı Gazprom'un Avrupa'ya 4,5 milyar metre küplük gazı gönderemediğini söyledi.

Gazprom Başkan Yardımcısı, Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT) üyeleri dışındaki devletler için 2009 yılı ortalama gazın bin metre küpünün fiyatının da 280 dolar civarında olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Medvedev, bir gazetecinin sorusu üzerine, Ukrayna ile yapılan anlaşmanın revize edilmesi için geçerli bir neden görmediklerini belirterek, ''Fiyatların revizesi veya transit şartlarının değiştirilmesi herhangi bir neden göremiyorum ve böyle bir şeyi düşünemiyorum bile özellikle de bu açıklamaların mevkidaşlarımızdan değil de siyasi seviyede yapıldığını duyunca'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*