Rus gizli servisi, BP'nin ofisini bastı

Rus gizli servisi, BP'nin ofisini bastı.14273
  • Giriş : 21.05.2008 / 08:58:00

Rusya İstihbarat Teşkilatı (FSB), İngiliz BP petrol şirketinin Moskova ofisini ikinci defa bastı. BP'nin Gazprom'un gizli stratejik bilgilerine ulaşmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BP Moskova ofisi yetkilisi Vladimir Buyanov, Ria-Novosti'ye yaptığı açıklamada şirkette incelemelerin devam ettiğini, ofisin faaliyetlerinin de durdurulmadığını söyledi.

Sibirya'da aktif projeler yürüten TNK-BP orrtaklığı, Rusya'da 100 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. TNK-BP'nin geçen yıl da Sibirya bölgesinde üretim hedeflerini karşılamadığı gerekçesi ile lisansının iptal edilmesi gündeme gelmişti. Şirket, Kovykta bölgesndeki hisselerini Gazprom'a devretti. Geçen yıl Royal Dutch Shell firması da Sibirya bölgesindeki hisselerini Gazprom'a devretmişti.

Rusya'da faaliyette bulunan İngiliz-Rus ortaklığı BP-TNK'de çalışan ve ABD ile Rusya vatandaşlıkları olan Ilya - Aleksander Zaslavsky kardeşler, 'enerji ajanlığı' yapmakla suçlanarak iki ay önce göz altına alınmıştı. Üst düzey yöneticilerin Rusya'nın 2020 yılına kadar planladığı 'çok gizli enerji stratejileri' ile ilgili bilgileri çeşitli petrol ve doğalgaz şirketlerine verdikleri iddia edilmişti. Gözaltı sonrası BP Moskova ofisine bir baskın gerçekleştiren FSB, iki kardeşin 12 Mart'ta gizli bilgileri Rus petrol şirketlerinin rakiplerine ulaştırmaya çalışırken gözaltına alındıkları belirtmişti.

FSB, incelemelerde petrol ve doğalgaz üretim alanları ile ilgili çok gizli bilgilerin fotokopilerinin bulunduğunu, ticari gizliliği olan belgelerin ele geçirildiğini, yabancı askeri teşkilatlara ve CIA'e ait kimlik kartlarının ele geçirildiğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious