Rus hacker yakalandı

  • Giriş : 01.06.2007 / 17:38:00
  • Güncelleme : 01.06.2007 / 17:48:29

Dolandırıcılık operasyonda ismi geçen hacker yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mali Şube Müdürlüğünün internet dolandırıcılığına yönelik yaptığı bir çok operasyonda ismi ile karşılaştığı “Rus” lakaplı Serhiy Andrusyak İstanbul’da yapılan operasyonla gözaltına alındı. Rus hackerla birlikte banka dolandırıcılığı yaptıkları iddia edilen 22 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şebekenin 4 ayda 10 milyon YTL dolandırıcılık yaptığı ve bu paranın 500 bin YTL’si Rus hackerın hesabına yatırdıkları öğrenildi. Rus hacker
Fatih ilçesinde bir gecekonduda yaşarken yakalanırken şebekenin Türk lideri eski bankacı Ali U. Marmaris’te tatil sırasında yakalandı. Emniyetteki işlemleri sona eren zanlılar Üsküdar Adliyesine gönderildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde yapılan açıklamaya göre, Üsküdar bölgesinde bulunan bazı bankaların müşterileri hesaplarında bulunan paraların çekildiğini söyleyerek bankalara müracaatta bulundu. Bankaların yetkilileri yaptıkları inceleme sonunda müşterilerinin hesaplarında bulunan paraların başkaları tarafından çekildiğini belirleyince Üsküdar Savcılığına müracaat etti. Savcılık tarafından yapılan taleple İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği konuyla ilgili inceleme başlattı. Yapılan araştırmalarda banka müşterilerinin hesaplarının, internet üzerinden gönderilen spam mailler yoluyla kopyalandığı ve hesapta bulunan paraların başka bir hesaba gönderilerek çekildiği belirlendi. Mali polis devam eden çalışmalarında müşterilerin banka hesaplarını ele geçirerek sahte kredi kartları yoluyla ve başka hesaplara aktararak boşaltan şebekeyi tespit etti. Liderliğini bankacılık yaparken görevinden atılan Ali U.’nun yaptığı şebekeyi takibe alan mali polis, hesaplarını incelediği Ali U.’nun, Serhiy Andrusyak adından Rus uyruklu bir kişiye para gönderdiğini belirledi. Ali U.’ ile Serhiy Andrusyak arasındaki bağlantıyı araştıran polis, Serhiy Andrusyak’ın daha önce bir çok operasyonda adı geçen, Türk hackerler arasında ismi efsaneleşen ve “Rus” diye anılan hacker olduğunu ortaya çıkardı. Mali polis, geçtiğimiz yıllarda yapılan Sarıyıldız operasyonunda, Beyoğlu’nda gözaltına alınan Ali Akgün’ün ifadelerinde ismi geçen Serhiy Andrusyak’ın Fatih Horhor Mahallesi’nde bulunan evini takibe aldı. Hacker’in sabah çok erken saatte evinden çıkıp çok geç saatlere kadar dışarıda kaldığı gören mali polis diğer şebeke elamanlarına yaptığı takibi de yaklaşık 4 ay sürdürdü.

Yapılan tüm inceleme ve takiplerin ardından 29 Mayıs 2006 günü Muğla ve Yalova İl Emniyet Müdürlükleri ile eş zamanlı olarak “Hortum” kod adlı operasyon başlatıldı. Fatih Küçükçekmece Kadıköy, Gaziosmanpaşa, Ümraniye, Üsküdar, Beykoz, Eminönü, Beşiktaş, Şişli, Esenler, Kartal, Pendik, Bayrampaşa ilçeleriyle, Yalova iline bağlı Çınarcık ilçesi ile Muğla Marmaris’te yapılan operasyonlarda, şebeke lideri Ali U. ve Rus hacker Serhiy Andrusyak’ında aralarında bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı. Serhiy Andrusyak’ı göz atına almak için Fatih Horhor Mahallesinde bulunan eve giden Mali polis evin camının kapısının açık olduğunu görünce İtfaiyeden merdiven aracını çağırarak içeri pencereden girdi. Ali U. ise Marmaris’te tatil yaparken yakalandı. yakalanan zanlıların üzerlerinde ve göstermiş oldukları yerlerde yapılan aramalarda; 1 adet glack marka tabanca ve bu tabancaya ait 54 dolu fişek, 11 bin 700 abd doları, 50 bin ruble, 23 bin ytl, 6 adet diz üstü bilgisayar, 6 adet pc bilgisayar, 6 adet flash bellek ve 4 adet memory card, 88 adet gsm sim kart, 3 adet cep telefonu, 5 adet sahte kimlik, 5 adet sahte sürücü belgesi, 1 adet magner corpaartion marka 9930 a 1853 seri numaralı makine, 1 adet msr 206 encoder cihazı, 1 adet scimmer cihazı, 21.24 gr. kokain maddesi, 15 adet değişik şahıslara ait banka hesap cüzdanı ile 35 banka kartı ele geçirildi.

Emniyet Müdürlüğüne getirilerek sorgulanan zanlılardan bir kısmının iş yeri sahipleri oldukları ve şebekenin elde ettikleri hesaplardan bu işyeri sahiplerinin hesaplarına par aktardıkları kaydedildi. Başta Ali U. olmak üzere şebeke içindeki bir çok kişinin gece hayatına düşkün oldukları ve her ay yurt dışına gezmeye gittikleri öğrenildi.

Ukrayna’da fizik alanında üniversite eğitimi alan Serhiy Andrusyak’ın öğrenim hayatı sona erdikten sonra bir firmada bilgisayar programcısı olarak çalıştığı, bu arada bilgisayarların IP numaralarını görmeye de yarayan bir hacker programını çalarak Türkiye’ye geldiği kaydedildi. Bir çok dolandırıcılık şebekesi ile ilişkisi olan Rus hacker Serhiy Andrusyak’ın Ali U.’nun liderliğindeki şebeke içinde sadece birkaç kişi tanıdığı şebekenin ona 4 ayda 500 bin YTL para gönderdiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious