Rus halkı alkole kurban gidiyor

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Rusya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre yılda ortalama 40 bin kişi alkol komasına girerek hayatını kaybediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşık 2 milyon alkoliğin bulunduğu ülkede, buna bağlı olarak da erkeklerin kadınlara göre 12-14 yıl daha erken hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

Rusya'nın kuzeyinde yer alan Pskov bölgesinde 16 kişinin alkolden ölmesi ve 400 kişinin de hastaneye kaldırılması nedeniyle acil durum ilan edildi. Irkuts'da da 25 kişi hayatını kaybederken 604 kişinin de alkol koması teşhisi ile hastaneye sevk edildi. Belgogord bölgesinde de 44 kişi ölürken 604 kişide hastaneye kaldırıldı.

Rusya'da çocuklar 11 yaşında alkole ve 14 yaşında da uyuşturucu kullanmaya başlıyorlar. Bakanlık pahalı içkilerin ucuz içkilere göre daha fazla ölümlere neden olduğunu belirtiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de içki üretiminin sağlıklı koşullarda yapılması için devlet tekeline alınması, vergilerin yükseltilerek tüketimin azaltılması gibi projeler geliştirmeye çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre Rusya'da alkol tüketimi 1991'den bu yana yüzde 40 artmış. Kişi başına çocuklar dahil 15 litre ile dünyada birinci sırada yer alıyor.

Rusya Başbakan Yardımcı Dimitri Medvedev alkol konusunda uyarıda bulunarak, "Bu konuda somut neticeler elde edemezsek, ulusal sağlık projelerinde hiç bir hedefe ulaşamayız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious