Rus istihbaratının güvenlik sistemi bir Türk'e emanet

Rus istihbaratının güvenlik sistemi bir Türk'e emanet.9726
  • Giriş : 17.01.2008 / 21:26:00

ESKİ adı KGB olan Rus istihbarat servisi FSB'den Rusya İçişleri Bakanlığı'na, Rus Telekomu'ndan Moskova Havalimanı'na kadar birçok kurum ve şirketin güvenlik otomasyon sistemlerini Antalyalı 32 yaşındaki Fatih Akdağ'ın bir Rus arkadaşıyla kurduğu güvenlik

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaklaşık 15 yıl önce Rusya'ya giderek bilgisayar üzerine üniversite eğitimi gören Antalyalı Fatih Akdağ, Rus sınıf arkadaşı Genady Bauman ile ‘Baumann’ adlı şirket kurdu. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında önemli uzmanları istihdam etme şansı yakalayan firma, çok kısa süre içinde büyüdü. Akdağ'ın 240 çalışanı olan şirketi, eski adı KGB olan Rus istihbarat servisi FSB'den Rusya İçişleri Bakanlığı'na, Rus Telekomu'ndan Moskova Havalimanı'na kadar birçok kurum ve şirketin güvenlik otomasyon sistemlerini hazırladı ve halen de bu hizmeti yürütüyor.

ANTALYA VE ALMANYA'DA ŞUBESİ VAR

Rusya'nın yanı sıra, Kazakistan ve Doğu Bloku ülkelerine de hizmet veren şirketin Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokenti içinde ofisi, Almanya'da da şubesi bulunuyor. Antalya'da ise Rixos ve Kayı Grubu gibi önemli firmaların ve Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) gibi kurumların hizmet binalarına güvenlik otomasyonu kurduklarını belirten Fatih Akdağ, Türkiye'deki ofis üzerinden Orta Asya'ya açılacaklarını aktardı. Akdağ, firmanın kuruluşunu şöyle anlattı:
“Rus ortağım Genady Baumann ile üniversitede eğitim görürken şakayla karışık şirket kuralım diye lafladık. İş ciddiye bindi. Firmayı kurduktan sonra adını da arkadaşımın soyadından aldık. Kısa bir sürede büyüdük. Türkiye'de iş yapmak biraz daha zor. Ama alışıyoruz.”

Referansları içinde 100 bin kişinin görev yaptığı bir sanayi tesisinin bulunduğunu da belirten Fatih Akdağ'ın Rus eşinden iki çocuğu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious