Rus muhalifleri Yeltsin'i andı

Rus muhalifleri Yeltsin'i andı.8842
  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Rusya'da muhalefet partisinin önde gelen isimlerinin aralarında bulunduğu bir grup, hayatını kaybeden Boris Yeltsin için anma töreni düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'da muhalefet partisinin önde gelen isimlerinin aralarında bulunduğu bir grup, kalp yetmezliğinden hayatını kaybeden ülkenin ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin için anma töreni düzenledi.

Moskova'nın kent merkezinde düzenlenen anma törenine, Yeltsin döneminin Rusya Başkanı Mihail Kasyanov başta olmak birçok muhalif politikacı katıldı.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı anma töreninde, "İnsan Hakları İçin", "Asker Anaları", "Birleşik Vatandaş Cephesi" ve "Cumhuriyet Partisi" örgütlerinin temsilcileri yer aldı.

Törende, Yeltsin ile ilgili konuşmalar yapılırken, "Razı olmama hakkı için", "Devlet faşizmine hayır", "Yeltsin hak ve özgürlüklerimizin, Putin kendisinin garantisi", "Putin, Yeltsin'in değil, Andropov'un (SSCB lideri ve KGB Başkanı) halefi", "Muhalefeti takip ettirmediğin için teşekkürler Yeltsin" ve "Boris sen haklıydın, bizim ise hakkımız yok" yazılı pankartlar dikkat çekti.

Moskova Helsinki Grubu Başkanı Ludmila Aleksiva, "İnsan Hakları İçin" örgütü Başkanı Lev Ponamaryov ve eski Başbakan Kasyanov, törendeki konuşmalarında Yeltsin'i bir politikacı, bir insan olarak andıklarını, Rusya'nın demokrasi yolunda ilerlemesi için Yeltsin'in yaptıklarının mevcut iktidar tarafından yok edildiğini ileri sürdü.
Moskova yönetiminden alınan izinle yapılan gösteriye 2 bin kişinin katılması beklenirken yaklaşık 300 kişinin katılması, organizatörlerde hayal kırıklığına neden oldu.

Yaklaşık bir saat süren anma töreni olaysız sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious