Rus ordusu küçülecek

Rus ordusu küçülecek.20561
  • Giriş : 23.06.2008 / 23:08:00

Rusya'nın orduyu, daha etkili ve daha hareketli olabilmesi için 2013 yılına dek yüzde 10 oranında küçültmeyi planladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Biz 4 yıl içinde, yani 2013'e dek 1 milyonluk bir Ordu düzeyine gelmeyi planlıyoruz'' dedi.

Serdyukov, Rus subaylara gelecek yıl için 1,06 milyar, 2009'da 1,40 milyar ve 2010'da da 1,78 milyar dolar civarında maddi teşvik primi vermeyi öngördüklerini belirterek, ''Bu teşvik primleri, her yıl düzenlenecek askeri tatbikatlarda en iyi performansı sergileyen 30 bin subaya verilecek'' diye konuştu.

Analistler, Serdyukov'un, Rus ordusunun büyüklüğü konusunda verdiği sayıların ''gülünç'' olduğunu belirterek, Rus ordusundaki gerçek asker sayısı konusunda net bir bilginin olmadığını savunuyorlar.

Rus yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamalarda, 2007 yılı sonu itibariyle Rus ordusundaki asker sayısının 1,13 milyon civarında olduğunu açıklamışlardı.

Rus askeri yetkilisi Vasiliy Smirnov da Rus Haber Ajansı RIA Novosti'ye yaptığı açıklamada, yabancı ordulardaki subay miktarının yüzde 16 olduğu, oysa Rus ordusunda bu oranın yüzde 30 civarında olduğunu kaydetti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, devlet başkanlığı sırasında eski Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra imaj kaybına uğrayan Rus ordusunun durumunun düzeltilmesi için reform yapılması talimatı vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious