Rus ordusu olası bir savaşta müdahale edecek

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski Rus ordusunun temel hedefinin uluslararası arenada çıkması muhtemel dünya savaşlarını önlemek olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kızıl Meydan'da düzenlenen II. Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı kazanılan Zafer Günü kutlamaları sonrası basına konuşan Baluyevski, "II. Dünya Savaşı'nda atalarımızın yaptığı gibi Rus ordusunun temel hedefi uluslararası barışın sağlanması ve savaşların önlenmesi olmalıdır. Allah saklasın, eğer yeni bir dünya savaşı çıkarsa bu öncekilere göre çok daha kanlı ve çok daha kötü olacaktır." açıklamasında bulundu. Dünyada istikrarın önleyici politikalar, diplomatic süreçler ve ekonomik tedbirlerle sağlanması gerektiğini ifade eden Genelkurmay Başkanı, hiç bir ülkenin de askeri gücünü diğer ülke üzerinde göstererek kendi milli menfaatlerine hizmet edemeyeceğini iddia etti.

Baluyevski uluslarası arenada Rusya'nın konumunun Avrupa ülkeleri ya da başka bir ülke ile benzerlik taşımadığını savunarak, "Rusya'nın tarihi derinliklerinden beslenen kendine özgü bir yolu vardır. Rusya bölgesinde çevresindeki ülkelerle birlikte kendi politikalarını sürekli geliştirmiştir. Bu politikalarda bölgenin ortak aklının ürünü olmuştur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious