Rus petrolü Çin'e akacak

Rus petrolü Çin'e akacak.10455
  • Giriş : 22.05.2008 / 18:17:00

Dünya petrol ihracatında ikinci sırada yer alan Rusya tankerler ve boru hatları ile batıya ulaşmanın yanı sıra dev ekonomi Çin'in enerji taleplerini karşılamak üzere harekete geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rusya petrol şirketi Rosneft'le Çin petrol şirketi CNPC'nin 11 milyar dolar değerindeki yeni petrol boru hattı için görüşmelerde son aşamaya geldiklerini açıkladı.

Kazakistan temaslarının ardından 23-24 Mayıs tarihlerinde Çin'e gidecek Medvedev yeni petrol boru hattı ile ilgili Çinli basın mensuplarına açıklamada bulundu. Medvedev, "Bu konuda önemli bir uzlaşı sağladık. İşbirliğinin parametreleri ve ön taslak konusunda çalışmalar sürüyor." dedi.

Çin Ulusal Petrol Şirketi CNPC ile Rosneft arasında sağlanan anlaşmaya göre projenin finansmanını Çin sağlayacak. ESPO olarak adlandırılan yeni hattın birinci ayağı 11 milyar dolara mal olacak. Hat Rusya'nın Sibirya bölgesinde üretilen petrolü Çin ve Asya-Pasifik'e taşıyacak. Yeni petrol boru hattı ESPO üzerinden günlük 1,6 milyon varil petrol sevkıyatı yapılacak. Projenin ikinci ayağı da yıllık 367,5 milyon varil kapasiteye sahip olacak.

Çin Orta Asya enerji kaynaklarına da doğrudan ulaşım için projeler geliştiriliyor. Çin Kazakistan ve Türkmenistan'la doğrudan ulaşım sağlayacak enerji boru hatları ile ilgili görüşmelerini sürdürüyor. Uzmanlar Medvedev'in önce Kazakistan ve Çin'e bir ziyaret gerçekleştirmesinin sembolik anlamına dikkat çekiyor. Rusya'nın genç lideri önümüzdeki hafta da Almanya Başbakanı Angela Merkel'in daveti üzerine bu ülkeye gidecek.

Rusya ve Çin arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı, işbirliği ve dış politikada ortak yaklaşımlar geliştirme üzerine kurulduğuna değinen Medvedev, "2006 yılında Çin'de kutlanan Rusya yılı, 2007'de Rusya'da kutlanan Çin yılı bu ilişkilerin gelişimine katkı sağladı. 2009 yılında Çin'de Rusça yılı, 2010'da da Rusya'da Çin'ce yılı projesi geliştiriliyor. Ekonomik ve siyasi ilişkilerin yanı sıra bilim, kültür, eğitim ve spor alanındaki işbirlikleri de iki ülkenin yakınlaşmasına katkı sağlayacaktır." değerlendirmesi yaptı. Medvedev Çin yönetimi ve halkına da 2008 Olimpiyatları'nda başarılar diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious