Rus Savaş Gemileri Amerika'da

Rus Savaş Gemileri Amerika'da.14231
  • Giriş : 25.11.2008 / 11:08:00

Savaş gemilerinden oluşan Rusya filosu, deniz tatbikatı için bugün Venezuela'ya gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, savaş gemilerinden oluşan Rusya filosunun, ülkesiyle ortaklaşa gerçekleştirilecek deniz tatbikatına katılmak amacıyla bugün Venezuela'ya geleceklerini belirtti.

Rusya ile yapacakları ortak deniz tatbikatının Washington yönetimini sinirlendirme amacını taşımadığını belirten Chavez, "bunda hiçbir kışkırtma yok. Bu sadece ilişkilerin bina edilmesi ve en önemlisi çok kutuplu dünyanın doğuşu" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, söz konusu ortak tatbikat sırasında, Brezilya ve Küba'yı da kapsayan Güney Amerika gezisi çerçevesinde Venezuela'yı ziyaret edecek.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack basın toplantısında Venezuela'daki gelişmeleri değerlendirirken, Medvedev'in bu ülkeye yapacağı ziyaretin büyük bir öneminin bulunmadığını ileri sürdü. McCormack'ın, Rus donanmasının Venezuela'yı ziyaretini ise, "Rus savaş gemilerini çekmek için römorkörler de refakat ediyor mu merak ediyorum" diyerek küçümsemesi dikkati çekti.

"Bölgedeki hakim askeri ve ekonomik gücün kim olduğu konusunda kimsenin şüphesi bulunmadığını" kaydeden McCormack, "tatbikatı yakından izliyoruz. Ancak, Karayipler'deki birkaç Rus gemisinin Venezuelalılarla birlikte olmasının kimsenin şaşırmasına veya sinirlenmesine yol açacağını sanmıyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*