‘Rus turistleri de kaybedebiliriz'

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, turizm sektörünün 2006 yılında kötü bir sezon geçirdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında Türk turizminin en büyük sorunun marka değerinin düşmesi olduğunu belirten Ahmet Barut, “Türkiye’ye talep azalıyor, arzımız da artınca Türkiye ucuz destinasyon haline dönüşüyor” dedi. Önemli olan ülkenin marka değerinin yükseltilmesi olduğunu vurgulayan Barut, “Ülkenin marka değerinin yükseltilmesi için kamunun harekete geçmesi ve uzun vadeli bir tanıtım programı yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Son yıllarda İslami fobinin yükselmesinin Türkiye üzerinde olumsuz etki yaptığını kaydeden Barut “Maalesef bu dönemde bizim de verdiğimiz fotoğraf buna uygun oldu. Türkiye’nin Ortadoğu ülkesi olduğu izlenimini güçlendirdi. Oysa bizim laik bir ülke olduğumuz vurgulanmalı, bu turizm açısından çok önemli” dedi. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında ciddi bir azalma yaşandığı için sektörün sorunlu bir yıl yaşadığını kaydeden Barut, büyümesini bekledikleri Rus pazarının ise yerinde saydığını belirterek şu uyarıda bulundu: “Rusya pazarı bu yıl sadece yüzde 0.5 oranında büyüdü, bu ülkedeki pazar payımız düşüyor. Mısır burada bizi önemli ölçüde zorluyor. Yunanistan da Rusların giriş çıkışlarını kolaylaştıracak önlemler üzerinde çalışıyor. Gelecek yıllarda büyük sıkıntı yaşayabiliriz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious