Rus uçağı insansız Gürcistan hava aracını vurdu!

Rus uçağı insansız Gürcistan hava aracını vurdu!.46818
  • Giriş : 22.04.2008 / 19:34:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:50:19

İki ülke arasındaki Abhazya üzerinde Gürcistan'a ait insansız uçak Rus savaş uçağı tarafından vuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gürcistan ile Rusya arasındaki gerginlik artıyor. İki ülke arasındaki Abhazya üzerinde Gürcistan'a ait insansız uçak Rus savaş uçağı tarafından vuruldu. Gürcistan Rusya'ya nota verdi, Moskova ise iddiaları yalanladı.

Gürcistan'ın çağrısı üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de konuyu görüşmek üzere yarın toplanacak.

Gürcistan'a ait insansız uçağın Abhazya üzerinde uçması Rusya ile krize neden oldu. Rus MİG 29 savaş uçağı bölgeye giderek füzesini ateşledi ve aracı düşürdü.

Gürcistan Devlet Başkanı Mikail Saakaşvili, gerginlik üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayarak, "saldırılara derhal son verilmesini" istedi.

Putin, suçlamayı ''Gürcü uçaklarının Abhazya üzerinde uçması istikrarı bozar'' diyerek yanıtladı.

Ayrılıkçı Abhazya, uluslararası toplum tarafından Gürcistan'ın bir parçası olarak görülüyor ve bağımsızlık ilanı tanınmıyor.

Rusya ise, Kosova'nın bağımsızlığına misilleme olarak Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleriyle ilişkileri geliştirme arayışında.

Moskova - Tiflis ilişkileri, Gürcistan'ın Batı'ya yaklaşma politikası nedeniyle de gergin durumda.

BM Konseyi toplanacak

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi'nden adının açıklanmasını istemeyen bir diplomat, AFP'ye yaptığı açıklamada, yarın BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle Gürcistan temsilcisinin katılacağı özel bir toplantı yapılacağını söyledi.

Toplantıda Gürcistan'ı Dışişleri Bakanı David Bakradze'nin temsil etmesi bekleniyor.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin de toplantının yarın yapılacağını doğruladı.

Gürcistan'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Irakli Alasania, Abhazya'da Gürcistan'a ait bir insansız keşif uçağının düşürülmesinden sonra, BM Güvenlik Konseyi'nden özel toplantı talebinde bulunduklarını açıklamıştı.

Büyükelçi Alasania, Güvenlik Konseyi'nin "Gürcistan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı artan Rus hava sahası ihlallerini ve saldırılarını" birkaç gün içinde ele almasını umduklarını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious