Rus uçağına yıldırım çarpmış

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Ukrayna’nın Donetsk kenti yakınlarında dün düşen yolcu uçağına yıldırım çarptığı tahmin ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, dün kazanın meydana geldiği saatlerde Donetsk bölgesinde hava durumunun gök gürültülü ve yağışlı olduğunu ifade ederek, kazanın büyük ihtimalle yıldırım çarpması sonucu meydana geldiğini kaydettiler.

Ukrayna Ulaştırma Bakanı Myokola Rudkovski yaptığı açıklamada, "Uçağın düşüş nedenini şu anda açıklamak çok zor. Ancak bölgede hava çok kötüydü ve uçak kasırgaya yakalanmış olabilir" dedi.

Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı Sözcüsü İrina Andrianova da yaptığı açıklamada, uçağın "çok büyük ihtimalle" yıldırım çarpmasından dolayı düşmüş olabileceğini söyledi. Acil Durumlar Bakanlığının Donetsk temsilcisi Mihaylo Korsakov da uçağın radardan kaybolmasından kısa bir süre önce acil iniş izni istediğini belirterek, "Pilot ayrıca, rotasını 20 kilometre doğuya doğru değiştirme izni istedi ve bu izin de kendisine verildi" diye konuştu.

Korsakov, uçağın enkazının radardan kaybolmasından bir saat sonra bulunduğunu da sözlerine ekledi. Yetkililer, olay yerindeki incelemelerini bugün de sürdürürken, karakutunun bulunması için 700 metrekarelik alan kırmızı bantlarla koruma altına alındı.

Düşen uçağın ait olduğu Pulkova Havayolları şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Anatoli Samoşin gazetecilere yaptığı açıklamada, tamamı ölen 170 yolcunun 45’inin çocuk olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın Donetsk kenti yakınlarında düşen uçak, Rus havacılık alanında bu yıl meydana gelen üçüncü uçak kazası oldu. Rusya’nın Sibirya bölgesindeki İrkutsk kenti yakınlarında Airbus A-310 tipi bir yolcu uçağı 9 Temmuzda düşmüş ve 124 kişi hayatını kaybetmişti.

Ermenistan havayollarına ait bir uçak da 3 Mayısta Rusya’nın Karadeniz’deki tatil beldesi Soçi’ye iniş yapmaya çalışırken düşmüş, uçaktaki 113 yolcu ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious