Rus uzmandan Obama için şok yorum

Rus uzmandan Obama için şok yorum.9955
  • Giriş : 06.11.2008 / 18:44:00

Rusya ABD ve Kanada Enstitüsü direktörü Sergey Rogov, Barack Obama'nın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ABD'nin süper güç olma ve dünya imparatorluğu iddialarından vaz geçeceğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rogov Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada Sovyetler Birliği'nin 1990 yılında sona eren süper güç olma hayalinin, ABD için de Obama'nın iktidarı ile birlikte sona ereceğini savundu. Rogov, "Son 20 yıldır tek süper güç olma ve tek merkezden dünyayı yönetme dönemi artık sona erecek." dedi.

Rogov ABD'nin uzunca süredir devam ettirdiği dünyanın her tarafında tek başına etkin olma projesinde başarılı olamadığını, Afganistan ve Irak'taki gelinen durumun bunun en büyük göstergesi olduğunu söyledi. Amerikan kaynaklarının boş hayaller uğruna harcandığını savunan Rus uzman şu değerlendirmede bulundu: "Amerikan yönetimi karşılaşılan mali krizin üstesinden gelmek için yaklaşık 2 trilyon dolar harcadı. Ancak yine de ekonomik geriye gidişin önüne geçilemiyor. Krizin ne kadar süreceği tahminleri net olmamakla birlikte kısa vadede çok ciddi sorunları doğurduğu ortada."

Obama'nın krizin üstesinden gelebilmek için devlet harcamalarını kısmak ve vergileri artırmaktan başka çaresi olmadığını ifade eden Rogov ilginç tespitlerde bulundu: "Harcamaların kısılması dış politikada da geri çekilmeyi zorunlu kılar. ABD dış politikasında önemli değişimler görebiliriz. Vergi almayı planladığı dev şirketler Avrupa Birliği başta olmak üzere bir çok dünya ülkesi ile iyi ilişkiler geliştirilmesini ister. Washington İran ve diğer 'haydut ülkelerle' de diyalog çabasına girebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*