Rus ve Çeçen aile bebeklerini karıştırdı

Rus ve Çeçen aile bebeklerini karıştırdı.13700
  • Giriş : 20.04.2009 / 23:26:00

Rusya'da bir doğum evinde Çeçen bir aile ile Rus ailenin yeni doğan bebekleri birbirine karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çeçen ailenin sarışın ve mavi gözlü çocuğu, Rus ailenin esmer çocuğu olmasına aldırmayan aileler 14 ay boyunca birbirlerinin çocuklarına baktı. Ancak Rus ailenin oyun esnasında bebek bilekliğinde başka bir annenin ismini yazdığını fark etmesi üzerine olay patlak verdi. Hastaneye ve mahkemeye başvuran Rus anne DNA testleri ve mahkeme kararı sonunda kendi bebeğini geri aldı.

Komsomolskaya Pravda gazetesinde yer alan habere göre Rusya'nın Mtsensk şehrinde 2007 yılının 1 Mart günü doğan bebekler annelerinden alındıktan sonra karıştı. Çeçen anne Zarema Taisumova çocuğun açık tenli ve mavi gözlü olmasını normal karşılarken, Anna Androsova da esmer ve siyah saçlı yeni doğmuş oğlunun kocasına ve ilk oğluna rağmen farklı görünmesine aldırmadı. Ancak 14 ay sonra Androsova 'nın ilk oğlu oyuncaklarla oynarken annesine çocukların doğumunda ellerine takılan kemeri uzattı. Kemerde 'Zarema Taisumova' yazısını gören Andrasova derhal doğum hastanesine başvurdu, ve aynı gün Zarema Taisumova adlı kadının da doğum yaptığını öğrendi.

Ardından Zarema'yı evinde ziyaret eden Androsova, elindeki Adlan adını verdikleri çocuğu görünce hemen kendi çocuğu olduğunu anladı. Ancak Zarema Androsova 'nın girişime sert tepki verdi. Mahkemeye başvuran Rus anne iki kez yapılan DNA testi ile çocukların gerçekten karıştırıldığını tescilledi. 2008 yılının aralık ayında da Mtsensk Şehir Mahkemesi iki çocuğun da kendi ailelerine iade edilmesi ile ilgili karar çıkarttı. Çeçen çocuğa verilen Nikita ismi, Rus çocuğuna Adlan ismi ile değiştirilerek gerçek ailelerine verildi. Ancak iki aile için de çocukları kendi çocuğu gibi büyütmesi ve sevmesi ayrılma anında zor anlar yaşattı.

Aileler çocuklar büyüdükten sonra bu ilginç hikayeyi çocuklarına anlatacaklarını ifade etti. Nikita'nın ve Adlan'ın aileleri dost oldu, ancak Çeçen aile Çeçenistan'ın başkenti Grozniy'ye taşındı. Aileler yine de aralarındaki dostluğu devam ettireceklerini belirtti.

Öte yandan Androsova hastaneye karşı dava açarak manevi tazminat istedi. Doğumevi dava sonucu Androsova'ya 4 bin 500 dolar tazminat ödedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*