Rus ve Gürcü askerler birbirine girdi

  • Giriş : 31.10.2007 / 13:03:00

Olayların tırmanması üzerine Saakaşvili bölgeye gitti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya ve Gürcistan, bir gençlik kampı yüzünden yeniden krizin eşiğinde. Rus askerleri iki ülke sınırında Abhazya bölgesi yakınında kurulan gençlik kampına müdahale etti. Gürcü ve Rus askerler birbirine girdi.

Saatlerce süren gerilim üzerine Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili bizzat bölgeye gitti ve Rusya'ya "Sabrımız taşıyor, adamlarınızı buradan çıkarın" mesajı gönderdi.

Olaylar, Rus askerlerinin Gürcü gençlik kampına müdahale etmesi ve Gürcistan askerleri ile halkını dağıtmak için havaya ateş açmasıyla başladı.

Rus askerler ile bazı Gürcüler arasında şiddetli tartışmalar da oldu. Saatlerce süren gerginliğin ardından Gürcistan lideri Saakaşvili bölgeye geldi. Saakaşvili, Rus komutana tepkisini şöyle anlattı:

"Buraya Gürcistan yasalarına uygun olarak bir kamp kurduk. Ve korumaları için bir kontrol noktası yerleştirdik. Ama siz buradaki vatandaşlarımızı koruyan askerlerimize saldırdınız. Sizi uyarıyorum bir an önce buradan adamlarınızı çıkarın, sabrımız taşıyor"

Aslında bu bölge Rusya ve Gürcistan arasında yıllardır devam eden bir sorun. Rusya'nın Karadeniz çevresindeki stratejik noktalarda asker bulundurmasına Gürcistan tepkili. Rusya bu bölgelerdeki askerlerinin bir bölümünü gelecek yıl çekmeyi planlıyor.

Kadife Devrim ile iktidara gelen Mikhail Saakaşvili Batı yanlısı politikası nedeniyle son dört yıldır Kremlin'in kara listesinde.

Geçen yıl Tiflis'te tutuklanan Rus casuslar olayı ve Moskova'nın ekonomik yaptırımları iki ülke arasındaki daha önce yaşanan krizlerden birkaçı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious