Rus ve Yahudi mezarlarının Özbek bekçisi

  • Giriş : 09.09.2007 / 13:55:00

O Özbek bir inşaat mühendisi. Ama Rusların ve yahudilerin mezarlıklarına bakım yaparak ekmek parasını kazanıyor. İşte Orta Asya'dan ilginç bir hayat öyküsü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Orta Asya ülkelerinden göç eden Rusların ve Yahudilerin geride kalan mezarları yeni iş dalı oldu. Özbekistanlı İnşaat mühendisi Askar Yurdakulov, internetten ulaştığı göçmen yakınlarının geride bıraktıkları kabirlerine bakım hizmeti sunuyor.

Özbek Askar, kurduğu internet sitesi aracılığıyla Özbekistan'dan gidenlerin arkada kalan yakınlarının mezarlarına her türlü bakım hizmeti vermeyi vadediyor. Bu işin en büyük müşterileri ise bir zamalar buraları vatan edinip daha sonra göç etmek zorunda kalan Ruslar ve Yahudiler.

-SUNDUĞU HİZMETLER ÇEŞİTLİ-

Askar'ın verdiği mezar hizmetleri hayli çeşitli. Dünyanın herhangi bir yerinden Askar'ın web sayfasına girerek bağlantıya geçenler, 20 ile 100 dolar arasında değişen fiyatlarla yakınlarının mezar bakımını yaptırabiliyor. İsteyen başkent Taşkent'te kalan yakınlarınının mezarının iki adet fotografını internet üzerinden 20 dolara alabiliyor. Eğer verilen ücret 40 dolar olursa Askar, sizin için mezarı temizliyor ve çiçeklerle de donatıyor. Fiyat 80-100 dolara çıkarsa Askar bir yıl içinde dört defa aynı bakımı yapmayı vadediyor ve kaybolan mezarın yerinin tespitinde yardımcı oluyor. Mezarcı Askar, daha yüksek ücretlerle ise mezara mermer taşları dikip, beton ve mermer destekli daha kapsamlı bir bakım yaptırabiliyor.

-KABİRLERİ TEK TEK DOLAŞIYOR-

Aldığı sipariş üzerine belirli aralıklarla mezarlıkların yolunu tutan Askar, önce çiçekçiye uğrayıp, uygun çicekleri satın alıyor. İlgilendiği kabire çiçek koyup, titiz bir şekilde temizliğini yapan Askar, aldığı siparişleri yerine getirdiğini ise fotoğraflarla belgeliyor. İşine son derece sadık olan Askar, fotoğraflar sayesinde mezar sahiplerinin güvenini kazanmış.

Kabir bakımı konusundaki her türlü siparişe açık olan Askar, bazen de mezarların başına ağaç dikilmesi istekleriyle karşılaşıyor. Askar, belli aralıklara mezarlığa gelip diktiği ağaçları kontrol ediyor ve suluyor.

Askar, Taşkent'te bulunan 5 Rus mezarlığı ve Buhara'da bulunan bir Yahudi mezarlığı ile ilgilendiğini söylüyor. Daha çok Taşkent üzerinde çalışan mezarcı Askar, az da olsa diğer vilayetlerden müşteri çıktığını dile getiriyor.

-MEZARCILIK İŞİNE İLK ADIMI 2002'DE ATMIŞ-

Bu işe, 2002 yılında Rusya'ya giden bir Rus arkadaşının bir yakının mezarının bulunması konusundaki isteği ile bağlandığını belirten Özbek mühendis, durumun basına yansıması ve ardından 2003'te web sitesi açmasıyla gelen siparişlerde önemli artışlar olduğunu kaydetti. Askar, işini daha profesyonel ve kapsamlı yapmayı hedefliyor.

Mezarlara verdiği emeğin müşterileri de çok mennun ettiğini, çok sayıda teşekkür maili ve telefonu aldığını vurgulayan Askar, Rusya, İsrail, ABD ve Almanya'dan taleplerin geldiğini ifade ediyor.

-40 YIL SONRA ANNESİNİN KABRİNİ GÖREN RUS-

İşini sevgiyle yapan Askar'ın başına ilginç bir olay da gelmiş. Yaklaşık 40 yıl önce ABD'ye göç eden bir Rus, annesinin ve ninesinin mezarlarını görünce çok duygulanmış. Askar'ın anlattığına göre, Özbek mühendis, aldığı sipariş gereği önce Rus'un annesinin ardından da ninesinin mezarlarını bulur. Ardından mezarların bakımını yapar. Daha sonra ABD'den gelen Rus, yakınlarının biten mezar taşlarına sarılarak ağlar ve çalışmaları nedeniyle Askar'a çok teşekkür eder.

Askar, Sovyetler Birliği dağılmadan önce Özbekistan'da bulunan 5 milyon Rus nüfusun şimdilerde 2 milyona düştüğünü ve bölgeyi terk eden Rus ailelere ait mezarların sahipsiz kaldığını söylüyor. 1970'lerde sayıları 250 bin olan Yahudilerden ise sadece 20 bini Özbekistan'da yaşamaya devam ediyor. Göç edenlerin çokluğu, Askar'ın iş potansiyelinin artmasını sağlamış.

Web sayfasında, yenilenen mezarlara da yer veren Askar, sadece Taşkent'te bulunan 160 dönümlük Hristiyan mezarlığında 450 bin kabrin bulunduğunu aktarıyor. Akraba ve arkadaşları buluşturan bir televizyon şovunu andıran Askar'ın çalışmaları, ölen yakınları ile yaşayanları buluşturması açısından hayli ilginç bulunuyor. İnsanlardan geçimini sağlayacak paranın yanı sıra, çok sayıda tebrik ve teşekkür aldığını da anlatan Askar, işini genişleterek şirketleşmek istiyor.

(Cihan)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious