Rus zenginleri Putin'den kaçıyor

  • Giriş : 01.09.2007 / 16:34:00

Forbes dergisinin hazırladığı Rusya'nın en zenginleri listesinde 31'inci olan Müslüman işadamı Mihail Gutseriyev'in, geçen hafta gizlice İngiltere'nin başkenti Londra'ya kaçtığı öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus basınında çıkan haberlerde, ülkenin önde gelen özel petrol şirketlerinden Russneft'in eski sahibi olan 47 yaşındaki Gutseriyev'den, son bir haftadır haber alınamadığı, son olarak kendisinin Londra'ya gittiği belirtildi.

800 MİLYON $ VERGİ KAÇIRDI

Rus makamlarınca 800 milyon dolarlık vergi kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle aranan Gutseriyev'in İngiltere'ye kaçtığı haberi, kamuoyunda Londra-Moskova hattında son bir yıldır yaşanan krizlere bir yenisinin ekleneceği yorumlarına neden oldu.

ŞÜPHELİ ÖLÜM

Başta Rus işadamı Boris Berezovski olmak üzere Putin yönetimine muhalif birçok ismin siyasi sığınma hakkı alarak yerleştiği İngiltere'nin, son olayla birlikte nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu. Kremlin'in iadesini istediği muhaliflerden hiçbirisini teslim etmeyen Londra yönetimi, geçen yıl pulonyum 210 maddesiyle zehirlenerek öldürülen eski ajan Aleksander Litvinenko'nun katil zanlısı olarak açıkladığı Andrei Logovoy'u iade etmemesi nedeniyle Rusya'nın 4 diplomatını sınırdışı etmiş, bunun üzerine Moskova da aynı şekilde karşılık vermişti.

Mihail Gutseriyev'in son olarak geçen hafta oğlu Cengizhan'ın cenazesinde görüldüğünü belirten Kommersant gazetesi, 22 yaşındaki genç Gutseriyev'in basında çıkan haberlerde Ferrari marka otomobiliyle geçirdiği kaza sonrasında öldüğünün kaydedildiğini, buna karşın gencin hastane ve polis kayıtlarında Trafik Kazası yaptığına ilişkin hiçbir bilginin bulunmadığını vurguladı. Gutseriyev, 30 Temmuz'da kaleme aldığı bir mektupla, Putin yönetimini kendisini zorla iş dünyasından uzaklaştırmaya çalışmakla suçlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious