Rüşdi'yi öldürene 150 bin dolar ödül vaadi

Rüşdi'yi öldürene 150 bin dolar ödül vaadi.10135
  • Giriş : 17.06.2007 / 18:55:00

''Şeytan Ayetleri'' adlı kitabın yazarı Salman Rüşdi'yi öldürene 150 bin dolar ödül vadetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'da bir vakıf, İslam dünyasında tepkiyle karşılanan ''Şeytan Ayetleri'' adlı kitabın yazarı Salman Rüşdi'yi öldürene 150 bin dolar ödül vadetti.

Yarı resmi Fars ajansının haberine göre, İslam Şehitlerini Koruma Vakfı Başkanı Furuz Recaifer, İslam devrimi lideri Ayetullah Humeyni'nin Rüşdi hakkında verdiği ölüm fetvasını yerine getirene 150 bin dolar vereceklerini söyledi.

Ödülü, daha önce 100 bin dolar olarak açıkladıklarını, daha sonra 150 bin dolara çıkardıklarını ifade eden Recaifer, şunları kaydetti:

''Birçok Müslüman, İmam Humeyni'nin ölüm fetvasını verdiği günden beri bu kutsal emri yerine getirmek için fırsat kolluyor. Bu yüzden o, 19 yıldır ölüm kabusuyla yaşıyor. İngilizler ve onun hamileri emin olsunlar ki, o ölünceye kadar bu kabusla yaşayacak. Biz de bu kişiyi öldürenin elini öpeceğiz ve her ne kadar yaptığının karşılığı olmasa da, İmam'ın (Humeyni) fetvasını yerine getirdiği için söz verdiğimiz miktarı kendisine ödeyeceğiz.''

İran İslam devrimi lideri Ayetullah Humeyni, 1989 yılında, yazar Salman Rüşdi hakkında, ''Şeytan Ayetleri'' kitabı nedeniyle ölüm fetvası vermişti.

İngiltere Kraliçesinin doğum günü dolayısıyla iki gün önce ''şövalye nişanı'' verilenler arasında Salman Rüşdi de yer almış, İran tepki göstermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious