Rush Holt: "ABD bir dönem PKK'dan memnundu"

Rush Holt:
  • Giriş : 05.03.2008 / 10:59:00
  • Güncelleme : 05.03.2008 / 11:05:41

Holt, Washington'ın, PKK'nın Saddam'ın Irakında işleri karıştırmasından bir dönem memnun olduğunu belirtti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de Temsilciler Meclisinin Demokrat Partili üyelerinden Rush Holt, Washington'ın, terör örgütü PKK'nın Saddam Hüseyin'in Irakında işleri karıştırmasından bir dönem memnun olduğunu belirterek, terör örgütünün şimdiki haline gelmesindeülkesinin de rolünün bulunduğunu ima etti.

Washington'daki Rumi Forum adlı kuruluşta "dinlerarası diyalog" konulu bir sunum yapan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üyesi Holt, konuşmasının başlarında Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere değindi.

New Jersey eyaleti milletvekili Holt, ABD ile Türkiye'nin NATO ve güvenlik meselelerinin yanı sıra son dönemde terör konularında uzun süreli bir ortaklığının bulunduğunu kaydetti.

Holt, "her zaman aynı safta yer almadık. ABD'nin, Saddam Hüseyin'in Irakında işleri karıştıran PKK'dan gayet memnun olduğu dönemler kesinlikle vardı. Tabii ki, PKK konusunda biz ve bir ölçüde Türkiye, ektiğimizi biçiyoruz" dedi.

Milletvekili Holt, konuşmasından sonra bir gazetecinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sona eren sınır ötesi operasyonuna ilişkin görüşünü sorması üzerine, "operasyonun sona ermesinden memnunum. Türkiye'nin PKK'nın yol açabileceği sorunlardan duyduğu kaygıyı anlıyorum ve dediğim gibi, keşke 20 sene öncesinedönebilsek ve ekilmesine izin verdiğimiz şiddet tohumlarını çıkarabilsek" dedi.

Holt, "dinlerararası diyalog" konulu konuşmasında da, Türkiye'nin tarih boyunca Avrupa ile Asya'yı birleştirdiğini ve Türk halkının hem dindar hem de laik olduğunu söyledi.

Dinlerarası diyaloğun önemine işaret eden Holt, Rumi Forum'un bu konudaki faaliyetlerini övdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious