Ruslar devletin zirvesine güveniyor

Ruslar devletin zirvesine güveniyor.11717
  • Giriş : 23.06.2009 / 20:15:00

Rusların yüzde 63'ü Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin uzun süre devam edeceğine inanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rus etkin kamuoyu araştırma merkezi VTSİOM'un ülke genelinde yaptığı ankete katılan vatandaşlar görüşlerini belirtti. Araştırma sonuçlarına göre, Rusların yüzde 60'ı Putin'i, yüzde 21'i ise Medvedev'i ülkenin en etkili politikacısı olarak görüyor.

Sıralamada aşırı sağ Liberal Demokratik Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski yüzde 3, Komünist Partisi lideri Gennadi Zyuganov yüzde 1, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yüzde 1 ve Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov da yüzde 1 oy aldı. Ankete katılanların yüzde 21'i "Rusya'nın en etkili polikitacısı kimdir?" sorusuna yanıt vermekte zorlandı. Yüzde 25'i ise Rusya'da şu an iktidarın kimin elinde olduğunu öngöremediğini söyledi.

Vatandaşların yüzde 64'ü ise Medvedev ve Putin'in Rusya'yı başarılı şekilde yönettiğine inanıyor. Bu görüşü ankete katılan iktidardaki Birleşik Rusya Partisi (yüzde 81) ve Adil Rusya Partisi (yüzde 73) taraftarları paylaşıyor. Ruslar, Medvedev-Putin ikilisinin başarısını, takım havasında çalışmalarına (yüzde 17), halkın refah düzeyinin artmasına (yüzde 13), ülkenin kalkınmasına (yüzde dokuz) ve krizle mücadele sonuçlarına (yüzde 8) bağlıyor. Rusların yüzde 63'ü ise Medvedev-Putin ikilisinin uzun süre devam edeceğinden emin.

Rusların yüzde 23'i ise Medvedev-Putin ikilisinin başarılı olmadığına inanıyor. Bunu ise demokrat diye kendisi tanıtan (yüzde 50) vatandaşlar belirtti. İkiliden memnun olmayan vatandaşlar, bunun nedenini ise halkın refah düzeyinin düşmesine (yüzde 18), ülke kalkınmasındaki temponun azalmasına (yüzde 16), Medvedev-Putin ikilisinin başarısızlığına (yüzde 12), işsizliğin artmasına (yüzde sekiz), iktidardaki yolsuzluğa (yüzde altı), hükümetin yanlış politikalarına (yüzde beş) ve maaşların geciktirilmsine (yüzde üç) bağladı.

Araştırma 13-14 Haziran tarihlerinde Rusya'nın 42 değişik bölgesinde 1600 kişi arasında yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*