Ruslar Gürcistan sınırını geçti iddiası

Ruslar Gürcistan sınırını geçti iddiası.18154
  • Giriş : 30.04.2008 / 18:47:00

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı Rus ordusunun ve askeri araçlarının Gürcistan sınırını geçerek Abhazya özerk bölgesine girdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tiflis bunu bir saldırı olarak değerlendirdiklerini ilan etti. Rusya barış gücü askerlerinin sayısının artırılmasını Abhazya ve Güney Osetya'da bulunan hakların güvenliklerinin garanti altına alınması olarak yorumladı.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze yaptığı açıklamada Rus zırhlı araçların, ağır silahların ve ek askeri birliklerin yer aldığı konvoyun Psou Nehri'nden Gürcistan topraklarına giriş yaptığını söyledi. Uluslararası toplumu yardıma çağıran Gürcü Bakan, "Rusya'nın Gürcistan'a yönelik saldırısını durdurmak için zamanında ve kararlı bir şekilde girişimde bulunulması gerekiyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada bölgede bulunan barış gücü askerlerinin sayısının artırılmasını savunarak hedeflerinin Abhazya ve Güney Osetya'da bulunan hakların güvenliklerinin garanti altına alınması olduğunu kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı önceki gün yaptığı açıklamada Gürcistan'ın özerk bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya'da bulunan barış gücü askerlerinin sayısını artıracaklarını duyurmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı, buna gerekçe olarak da Abhazya sınırına yerleşen Gürcü birliklerinin neden olacağı herhangi bir şiddet eylemine karşı önlem alma çabası olarak göstermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious