Ruslar Lenin'in gömülmesini istiyor

Ruslar Lenin'in gömülmesini istiyor.12609
  • Giriş : 20.01.2009 / 20:41:00

Rusya halkı Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir İliç Lenin'in (Ulyanov) Kızıl Meydan'da anıt mezarda bulunan mumyalanmış cesedinin toprağa gömülmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya kamuoyu araştırma kuruluşu VTSIOM'un gerçekleştirdiği ankete göre halkın yüz 38'i Lenin'in bir an önce mezarlığa gömülmesini isterken, yüzde 28'i de Lenin neslinin ölmesinden sonra toprağa verilmesini talep ediyor.

Ankete katılanlardan yüzde 41'i Lenin'in cesedinin mozolede tutulmasının tabii ve normal olmadığını belirtirken, yüzde 37'si de her şeye rağmen durumun çok kötü olmadığını, yabancı turistler için bir cazibe merkezi olduğunu ifade ediyor. Rus halkının yüzde 15'i ise Lenin'in halkın lideri olarak ülkenin ana meydanındaki mozolede bulunma hakkının olduğuna inanıyor.

Lenin'in cesedinin mozoleden çıkartılarak toprağa verilmesine en çok Komünist Parti kaşı çıkıyor. Partiye göre Kızıl Meydan'daki mozole Lenin'in son karargahı olmalı. 21 Ocak 1924'den bu yana Kızıl Meydan'da duran Lenin'in mumyalanmış cesedinin taşınması ile ilgili tartışmalar Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından hız kazandı. Lenin'in gömülmesini ilk olarak Rusya'nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin teklif etmiş, ancak halkın büyük tepkisi üzerine önerisini geri almıştı.

Bu arada Rusya'nın St. Petersburg kentinde Ortodoks Monarşist adlı bir grup, Bolşevik devrimi önderi Lenin'i gıyabi olarak toprağa vermişti. Rus monarşistler Ulyanov ailesinin üyelerinin de bulunduğu kentin Literatorski Most mezarlığında hazırlanan yere Lenin'i sembolik olarak defnetmişti. Rus monarşistler, Literatorski Most mezarlığında ünlü Rus ve Sovyet yazar, bilim adamları, kültür ve sivil toplum önderlerinin de mezarının bulunduğuna dikkat çekerek Lenin'in burada toprağa verilmesinin de anlamlı olacağını kaydediyor. Ulyanov aile mezarlığında Lenin'in annesi Mariya Aleksandrovna Ulyanova, iki kız kardeşi Anna ve Olga Ulyanovlar defnedilmiş bulunuyor. 53 yaşında ölen Lenin St. Petersburg'da bulunan aile mezarlığına gömülmek istiyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*