Rusl'ar mağazaları boşaltıyor

Rusl'ar mağazaları boşaltıyor.17468
  • Giriş : 17.10.2008 / 20:09:00

Küresel mali kriz, petrol fiyatlarının düşmesi ve Rusya borsasının bir türlü toparlanaması Rusya'da vatandaşların mağazaları boşaltmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Moskovski Komsomolets gazetesinin haberinde, büyük market zincirlerinin dışında orta ölçekli marketlerin tazgahlarında ürünlerin yarı yarıya azaldığını kaydederek, «Bazı gıda marketlerinde tezgahlar yarı yarı olarak boşaltılmış gözüküyor. Halk haklı olarak endişe ediyor. Bundan sonra tezgahların durumu ne olacak ve neden tezgahlar boşalmaya başladı?» sorusunu sordu.

Gazete değerlendirmesinde; «Birçok dükanın yarı yarı boşalması, bu Rus ekonomisindeki krizin apaçık bir göstergesi. Tüm Rus ekonomisi krediler üzerinde kurulmuş. En "tilkiler" kendi hisselerini ipotek ederek kredi aldı. Ve bu kredilerle yine hisse aldılar. Bu hisseleri ipotek ederek kredi aldılar ve yine aynı şekilde hisse aldılar...ve bu süreç devam ediyor.» eleştirisi getirdi. Süpermarketlere gıda ürünlerini toptancıların getirdiğine işaret eden gazete, «Toptancıların büyük kısmı bu işi bankalardan aldıkları kısa vadeli kredilerle yapıyor. Ancak şimdi bankalar toptancılara kredi vermiyor.» bilgisine yer verdi.

PYATEROÇKA MAĞAZASINDAN MERCİMEK ALIYORLAR

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi de gıda mağazalarının yarı yarıya boşaldığını doğruladı. Gazete, mağazalarda emeklilerin sepetle dolaştıklarını belirterek, "Sepetlerine bakıyorsun, tuz, un ve başka gıda ürünleri var. 3-4 kutu şeklinde alıyorlar. Az da olsa stok yapıyorlar.» Bir mağaza satıcısı da konuyla ilgili izlenimlerini şöyle anlattı: «İnsanlar gerçekten de gıda ürünleriyle ön hazırlık yapıyor. Balık konserveleri, mercimek, sıvı yağ alıyorlar. Fazla heyecan yok, ama bu mallara olan talep son bir haftada arttı."

RUSLAR PIRLANTA ALMAYA BAŞLADI

RBC Daily gazetesine göre ise Rus vatandaşlar krizden korunmak amacıyla paralarını değerli eşya ve gayrımenkule yatırıyor. Rus kamoyu araştırma şirketinin araştırmasına göre, vatandaşların paranın en iyi korunma şeklini şöyle sıraladı: Gayrimenkul (yüzde 51), altın (yüzde 19) ve Sberbank (yüzde 17). Son iki ayda altın ürünleri satışında da yüzde 40-70 artış gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*