Ruslar Türkiye'yi 'ortak ülke' görüyor

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Rusya’da yapılan bir araştırma, Rus halkının yarısından fazlasının Türkiye’yi "ortak ülke" olarak gördüğünü ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezi Moskova’da bulunan günlük haber sitesi "turkrus.com"un Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezine (VTsIOM) yaptırdığı ankete katılanlara "Rusya için sizce Türkiye neyi temsil ediyor?" sorusu yöneltildi.
Deneklerin yüzde 52.8’i "ortak" ve yüzde 11,5’i "dost" karşılığını verdi. Türkiye’yi Rusya’nın "rakibi" olarak görenlerin oranı yüzde 12,1 olurken, deneklerin yüzde 3,6’sı Türkiye’yi "düşman" olarak gördüğü yanıtını verdi.
Ankete katılanların yüzde 20’si bu konuda görüş belirtmedi.
Rusya’nın en saygın kamuoyu araştırma şirketi olan VITsIOM, anketi Mart ayı sonunda, Rusya çapında 1 yerleşim biriminde, 1600 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptı.
Sonuçları değerlendiren şirketin uzmanları, en yaşlı gruptakiler içinde Türkiye’nin "rakip" veya "düşman" olduğunu düşünenlerin daha yüksek olduğunu, bunun da muhtemelen eski dönemin ön yargılarından kaynaklandığını söylediler.
"turkrus.com" sitesinin editörü Suat Taşpınar, araştırma sonuçlarıyla ilgili açıklamasında, "Çok değil, 15 yıl önce, ön yargıların etkisiyle halkların birbirine ’hasım’ gözüyle baktıkları bir dönemden yola çıktık. 15 yılın sonunda eğer Rusya’nın en önemli, en saygın kamuoyu araştırma şirketinin ülke çapındaki dev anketi, ’Her 3 Rusya vatandaşından ikisinin Türkiye’yi ortak ya da dost olarak görüyor’ diyorsa, bu, muazzam bir sonuç" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious