Ruslara göre gerçek patron Putin

Ruslara göre gerçek patron Putin.9013
  • Giriş : 08.05.2009 / 15:17:00

Medvedev Rusya Devlet Başkanı olalı bir yıl oldu. Ancak Ruslar ülkede gerçek patronun Putin olduğuna inanıyor ve onun en kısa zamanda iktidara yeniden gelmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'nın devlet başkanlığını 1 yıldır Medvedev yürütüyor. Ancak birçoklarına göre Rusya'da iktidar Putin'in elinde. Deutsche Welle'nin haberine göre, kamuoyu yoklamalarında Medvedev'in liderliğine inananların oranı yalnızca yüzde 12.
Dimitriy Medvedev'in Rusya Devlet Başkanlığı koltuğuna oturmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Rusya'yı yeniden ayağa kaldıran, ancak üçüncü dönem devlet başkanı seçilmesi mümkün olmayan Vladimir Putin ise, bir yıldır başbakan olarak görev yapıyor. Putin, başbakanlık koltuğunda oturmasına karşın hâlâ bir devlet başkanı gibi hareket ediyor.

Kafkas Krizi patlak verdiğinde Putin, Pekin ziyaretini yarıda kesip apar topar ülkesine döndü. Küresel mali krizle baş edebilmek için alınabilecek tedbirleri ve planlanan yardım programlarını bizzat açıkladı. Ukrayna'yla yaşanan doğalgaz anlaşmazlığını aşmak için temaslarda bulundu ve üç hafta sonra uzlaşma sağlandığını yine kendisi duyurdu. Tüm televizyon kanallarında Putin var. Hatta bu durum öyle bir noktaya varmış durumda ki, arada bazı kazalar da olmuyor değil. Örneğin bir sunucu Moskova'daki Kurtarıcı İsa Katedrali'nde yapılan Paskalya Ayini'nin en önemli katılımcılarını sayarken, Putin'i hem Başbakan hem de Devlet Başkanı olarak anons etti.

Bu durumdan "resmi" Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in pek de hoşnut olduğu söylenemez. Siyaset bilimci Lilya Şevzova, Medvedev'in sürekli olarak Putin'in gölgesinde kalmasıyla ilgili olarak, "Başbakan önemli kararlar aldığı zaman, Medvedev devlet başkanı olarak kendini çok da iyi hissetmiyor. Rus kamuoyunun kendisini gerçek devlet başkanı olarak görmediğini bilmek onun için büyük ihtimalle üzücü olmalı. İki hafta önce yapılan bir ankete göre, Rusların sadece yüzde on ikisi Medvedev'i gerçek bir devlet başkanı ve baş siyasi aktör olarak görüyor. Geri kalanı ise bu rolleri Putin'le özdeşleştiriyor." açıklamasını yapıyor.

PUTİN YENDİEN ADAY OLACAK
Halkın büyük çoğunluğu Putin'in üç yıl sonra tekrardan devlet başkanlığına aday olacağını düşünüyor. Bu nedenle anayasada devlet başkanlığı süresini dört yıldan altı yıla uzatan bir değişikliğe gidildi. Putin tarafından önerilen Dimitriy Medvedev, bundan tam bir yıl önce, oyların yüzde yetmişini alarak devlet başkanlığına seçilmişti. Medvedev ardından Kremlin'de anayasaya bağlılık yemini etmişti. Ertesi gün Medvedev'in teklifi üzerine Putin, Başbakan olarak seçildi. O günden bu yana da Rusya'yı birlikte yönetiyorlar. Medvedev, selefine göre daha liberal bir çizgiye sahip. Seçimler öncesinde de adaletin özgürlüğünü ve bağımsızlığını vurgulayan tavrıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Lilya Şevzova, Medvedev ile Putin arasında farklılıklar göze çarpsa da bunun bir çatışmaya yol açmayacağı ve uzun vadede de herhangi bir köklü değişim yaşanmayacağı görüşünde. Lilya Şevzova, sözlerine şöyle devam ediyor: "Putin, milliyetçilere ve Batı karşıtlarına hitap ediyor. Medvedev ise liberallere, pragmatiklere ve ılımlılara. İkisinin de tek bir hedefi var, o da Rus toplumunu bir arada tutmak ve şu anki sistemin istikrarını sağlamak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*