Ruslar'dan İran'a saldırı için tarih

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Rusya'da yayınlanan haftalık Argominti Nidili gazetesi, ABD'nin Nisan ayının ilk haftasında İran'ı vuracağını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazetenin iddiasına göre ABD 6 Nisan sabahı saat 6'dan itibaren, öğleden sonra 16'ya kadar İran'ı bombalayacak. Basra Körfezi'ndeki denizaltılardan ve savaş uçaklarından atılacak füzelerle gerçekleştirilecek bombardıman İran nükleer programının yürütüldüğü 20 kadar tesisi kapsayacak.

Bombardımanda Rusya'nın inşa ettiği Buşehr tesisinin hedef alınmayacağını yazan gazete, Rus yetkililerin Tahran yönetimine Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın sorularını yanıtlamazsa, nükleer programa daha fazla destek vermeyecekleri uyarısını yaptıklarını kaydetti.

Argominti Nidili adlı gazete, bu saldırıyla İran'ın nükleer programının 5 ila 7 yıl gerileyeceğini de iddia etti. Rus uzmanlar, ABD'nin saldırı planının, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey ile İranlı yetkililer arasında 20 Şubat'ta yapılan görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine kesinleştiğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious