Rusların ilk tercihi Türkiye

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Yurt dışında tatilini geçiren Rus sayısının geçen yıl 7 milyon 750 bine ulaştığı ve Rus turistlerin ilk tercihinin Türkiye olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rus Vedomosti gazetesinde yayımlanan haberde, önceki yıl 1 milyon 56 bin turistin tatilini geçirdiği Türkiye’de bu rakamın geçen yıl 1 milyon 47 bine düştüğü kaydedildi.
Haberde, Mısır’ın Türkiye’nin en büyük rakibi haline geldiği belirtilerek, 2006 yılında 902 bin Rus turistin Mısır’a gittiğini ifade edildi.
Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Tyurina yaptığı açıklamada, Türkiye’ye giden turist saysının düşmesiyle ilgi şunları kaydetti:
"Kış aylarında kuş gribi vakasından bahsedildi. Yaz aylarındaysa turizm şirketlerinin iflas etmesi ve İstanbul’daki terör olayları Rus turistleri olumsuz etkiledi. Ancak, bunların ötesinde bence en önemli neden 4-5 yıldızlı otellerde bile servis kalitesinin önceki yıllara kıyasla giderek düşmesidir." Tez-Tour firmasının Rusya Temsilcisi Aleksandr Sinigibski de gazeteye yaptığı açıklamada, "Mevsimler kötü geçti. Buna rağmen Türkiye liderliğini kaybetmiyor. Türkiye’nin en büyük rakibi Mısır’ı geçen yıl 902 bin Rus turist tercih etti" dedi.
Pegas turizm şirketinin satışlardan sorumlu yöneticisi Anna Podgornaya da Vedomosti’ye konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rus turistlerin özellikle deniz, vizesiz giriş ve "Her Şey Dahil" sisteminin bulunduğu Türkiye’nin benzerini aradığını belirtti.
Rusya’da Türkiye’nin en büyük rakibi olan Mısır’ın geçen yıl turizm sektöründeki denetimleri arttırdığını kaydeden Podgornaya, "Bu çerçevede, otel ve su altı dalış merkezlerinde sertifikaya göre çalışma sistemi uygulaması başladı. Turist taşıyan otobüs şoförleri trafik kazalarının önlenmesi konusunda eğitim programlarına alındı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious